Yatırım yapmaya başla!

Huawei Akıllı Telefon Pazarında Beklendiği Gibi 2020’nin İlk Yarısını Samsung’un Önünde Tamamladı

Yapılan pazar araştırması yılın ilk yarısını Huawei’nin akıllı telefon satışlarında Samsung’un önünde kapattığını ortaya koydu.
Huawei Akıllı Telefon Pazarında Beklendiği Gibi 2020’nin İlk Yarısını Samsung’un Önünde Tamamladı

Akıllı telefon satışları her geçen gün artmaya devam ediyor. 2020 yılının ilk günlerinden itibaren tüm dünya COVID-19’un olumsuz etkilerini görmeye başladı. Bu durum akıllı telefon pazarında da kendisini gösterdi. Geçtiğimiz günlerde yapılan araştırmalar akıllı telefon pazarında yüzde 20’ye varan bir daralma yaşandığını ortaya koymuştu. Buna rağmen sektörün önde gelen üreticileri arasında rekabet devam ediyor.

Çinli teknoloji devi Hauwei, son dönemdeki yükselişi ile dikkat çekiyor. Bilindiği üzere şirket geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımlarına maruz kalıyor. Buna rağmen Huawei kendi ülkesi Çin’de çok güçlü. Geçtiğimiz günlerde yapılan araştırmalar Huawei’nin Çin’deki pazar payını artırmaya devam ettiğini ortaya koydu.

Akıllı telefon pazarında son yıllarda Samsung lider konumda oluyor ve Huawei ise ikinci sırada yer alıyor. Ancak bu yılın ilk çeyreğinden itibaren Huawei, Samsung’u geçmeyi başarmıştı. Uzmanlar Huawei’nin yılın ilk yarısını Samsung’un önünde kapatacağını tahmin etmişti. Son araştırmalar bu durumun gerçekleştiğini gösteriyor.

Huawei, Samsung’u Geçti

Huawei, Samsung’u Geçti

Pazar araştırma şirketi Canalys’ın paylaştığı son rapor, Huawei’nin akıllı telefon satışlarında Samsung’un önünde olmaya devam ettiğini gösteriyor. Rapora göre Huawei yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5 düşüş ile 55.8 milyon akıllı telefon sevkiyatına ulaştı. Samsung ise bu dönem içerisinde 53.7 milyon sevkiyat gerçekleştirdi. Çinli teknoloji devinin Samsung’a göre az farkla da olsa lider olduğu görülüyor. Bu durumun başlıca sebebi ise Samsung’un satışlarında büyük oranda düşüş gerçekleşmesi.

COVID-19 etkisiyle Samsung’un satışlarında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 30 oranında düşüş yaşandığı belirtiliyor. Canalys analistleri bu durumun çok zor tahmin edilebilecek bir şey olduğunu ve Samsung’un özellikle Çin’deki pazar payının çok düşük olduğunu ifade ediyor. Uzmanlar Huawei’nin zirvede olmasının çok önemli olduğunu ancak ilerleyen dönemde Samsung’un yeniden liderliği geri alacağını düşünüyor.

Huawei’den paylaşılan bu rapor sonrası yapılan açıklamada, “İşimiz bu zorlu zamanlarda istisnai bir dayanıklılık gösterdi. Emsali daha önce görülmemiş bir küresel yavaşlama ve sıkıntı yaşanırken, müşterilerimize yenilikçi ürünler sunarak büyümeye ve pozisyonumuzu güçlendirmeye devam ettik.” değerlendirmesi yer aldı.

Bilindiği üzere ABD yaptırımları nedeniyle Huawei’nin yeni telefonlarında Google servisleri yer almıyor. Bu da telefonların küresel pazarda işini zorlaştırıyor. Ancak Çin pazarından gücünü alan Huawei, COVID-19’un da etkisiyle Samsung’un önünde olmayı sürdürüyor. Çin’im Corona virüsünün etkisini çabuk atlatmış olması Huawei’nin yükselişine zemin hazırlamış görünüyor. ABD’li teknoloji devi Apple ise akıllı telefon pazarında üçüncü sırada yer almaya devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum