Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Huawei Akıllı Telefonlarda Parmak İzi Korumasını Ekranın Tamamına Getirebilir

Teknoloji devi akıllı telefonlarda ekranın tamamını kaplayacak parmak izi teknolojisi için patent başvurusunda bulundu.
Huawei Akıllı Telefonlarda Parmak İzi Korumasını Ekranın Tamamına Getirebilir

Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden biri konumunda. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir pazar araştırması Huawei’nin 2020 yılının ilk yarısını rakibi Samsung’un önünde kapattığını ortaya koymuştu. Bilindiği üzere şirket geçen yıldan bu yana ABD ambargosu altında mücadele ediyor.

Yaptırım kararları nedeniyle ABD’li şirketlerin Huawei ile ticaret yapması için hükümetten lisans alması gerekiyor. Tüm bu kısıtlamalara rağmen teknoloji devi telefonları için yenilikçi bir politika izliyor. Yapılan patent başvuruları ise bu politikanın en net göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Son başvuru ise parmak izi deneyimini artırmaya yönelik.

Bilindiği üzere yeni nesil telefonlarda parmak izi ve yüz tanıma gibi biyometrik doğrulama sistemleri kullanılıyor. Huawei’nin son patent başvurusu parmak izi teknolojisini telefonun tüm ekranına yayacak şekilde yaymayı hedefliyor. Uzmanlar mobil cihaz teknolojisi için bunun heyecan verici bir gelişme olduğunu belirtiyor.

Tam Ekran Parmak İzi Geliyor

Tam Ekran Parmak İzi Geliyor

Akıllı telefonlarda parmak izi sensörleri cihazların belirli bir bölümüne yerleştiriliyor. Son dönemde ekrana gömülü parmak izi teknolojisi ise yeni nesil modellerde sıklıkla tercih ediliyor. Bu sayede daha etkin bir doğrulama ve uygulamaların hızlı açılması sağlanıyor. Huawei’nin başvurusunu yaptığı son patentte ise parmak izi özelliğinin ekranın tamamında çalışması amaçlanıyor. Şirketin Avrupa, ABD, Çin, Güney Kore ve Hindistan’da ilgili patentin başvurularını yaptığı belirtiliyor.

Teknoloji devi bu özelliği ekran kilidinin yanı sıra telefonun içerisindeki uygulamalar üzerinde de geliştiriyor. Pek çok mobil uygulamaya özel parmak izi tanımlanıyor. Ancak uygulamalar parmak izi ile açılırken, açılma süresinde uzama yaşanıyor. Çünkü uygulamanın simgesine dokunduktan sonra tekrardan parmak izi doğrulama sistemini geçmek gerekiyor.

Telefonlar Daha Güvenli Olacak

Telefonlar Daha Güvenli Olacak

Tam ekran parmak izi teknolojisi ile bu durum çok daha kolay hale geliyor. Uygulamaya özel oluşturulan parmak izleri, tam ekran parmak izi doğrulaması sayesinde hemen açılmış olacak. Ayrıca adından da anlaşılacağı üzere kullanıcılar ekranın herhangi bir yerinde parmağını tutarak kilidi açabilecek.

Sistemin çok daha etkin bir güvenlik sağlayacağı belirtiliyor. Özelliğin dezavantajı ise tüm ekrana yayılmış bir parmak izi teknolojisinin, güç tüketimini olumsuz yönde etkileme olasılığı.

Çinli teknoloji devi bunun için de bir çözüm düşünmüş. Patente göre ekranın en çok kullanılan bölgelerinde parmak izi koruması aktif, az dokunulan yerlerinde ise daha az etkinleştirmeyi planlıyor. İlerleyen günlerde bu patentin onaylanması ve kullanılmasına yönelik somut gelişmelerin yaşanması bekleniyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum