Yatırım yapmaya başla!

Huawei’nin Akıllı Telefonları için 5G Desteğini Nereden Temin Edeceği Merak Ediliyor

Qualcomm’un ABD hükümetinden aldığı lisans Huawei’ye 5G işlemci satmasına imkan vermiyor.
Huawei’nin Akıllı Telefonları için 5G Desteğini Nereden Temin Edeceği Merak Ediliyor

Çinli teknoloji devi Huawei geçtiğimiz yıldan bu yana geliştirdiği yeni ürünlerden çok ABD yaptırımları ile adından söz ettiriyor. Samsung’dan sonra akıllı telefon pazarında en fazla paya sahip olan şirket, ABD tarafından ulusal güvenlik tehdidi olarak gösteriliyor. Bu nedenle 2019’un Mayıs ayından bu yana şirkete katı bir ambargo uygulanıyor. Teknoloji devi yeni nesil telefonlarında Kirin işlemciler kullanıyor.

Bu işlemciler Tayvan merkezli yarı iletken üreticisi TSMC tarafından üretildi. Geçtiğimiz aylarda ABD yaptırımların kapsamını genişletti ve iki şirketin ticaretini engelleme kararı aldı. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan Mate 40 serisi ile Kirin işlemciler son kez Huawei için üretilmiş oldu.

Teknoloji devinin ilerleyen dönemde akıllı telefonlarının işlemci tedarikini nasıl karşılayacağı merak konusu. Kısa zaman önce Qualcomm’un Huawei için işlemci tedarik etmek için lisans aldığı ortaya çıkmıştı. Ancak bu lisans 5G destekli işlemcileri kapsamıyor. Huawei’nin ne yapcağı ise merak ediliyor.

Qualcomm Sadece 4G İşlemci Verecek

Akıllı telefonlara işlemci tedarik eden şirketlerin başında Qualcomm geliyor. Telefon pazarında çok yüksek bir paya sahip olan Huawei, Qualcomm için en büyük müşterilerden biri olacaktır. Ancak ABD’li şirketin almış olduğu ticaret lisansı 4G işlemciler ile sınırlı. Özellikle üst seviyeye hitap eden akıllı telefon modelleri artık 5G desteği ile geliyor.

Şu an verilen lisans bu işlemcilerin Huawei’ye tedarik edilmesini engelliyor. ABD hükümeti 5G teknolojisinde Huawei’ye karşı son derece hassas davranıyor. Teknoloji devinin bu yolla kullanıcı verilerini Çin hükümeti ile paylaşmasından dolayı endişe ediliyor. Şu an itibarıyla alınan lisans ile Huawei’nin orta seviye telefonlarında Qualcomm imzalı Snapdragon işlemcilere yer verileceğini söyleyebiliriz.

Qualcomm’un 5G yongaları tedarik etmek için de ABD hükümetine lisans başvurusunda bulunduğu biliniyor. Hükümetin bu konuda nasıl bir aksiyon alacağı merak ediliyor. Çinli şirketi olumsuz etkileyen bir diğer konu ise yeni telefonlarında Google servislerinin kullanılamıyor olması.

ABD Yaptırımları Biden Sonrası Merak Ediliyor

ABD Yaptırımları Biden Sonrası Merak Ediliyor

Bu durum telefonların özellikle küresel pazardaki satışlarını son derece olumsuz etkiliyor. Huawei ise kendi ekosistemine yönelik çalışmalarına bu durum sonrası hız vermişti. Kullanıcılara uygulama desteği App Gallery ile sağlanıyor. Geçtiğimiz günlerde ABD’de başkanlık seçimleri yapıldı ve Joe Biden’ın Ocak ayında başkanlık koltuğuna oturması bekleniyor.

Beyaz Saray’daki değişim sonrası Huawei ile ABD arasındaki ilişkilerin nasıl şekilleneceği ise merak edilen bir diğer konu olmakta. Çinli şirketin Google engelinin kalkması küresel pazar rekabetinde önemli rol oynayacaktır. Şirket bir yandan da Aralık ayından itibaren kendi geliştirdiği işletim sistemi HarmonyOS’un betasını yayınlamaya hazırlanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum