Yatırım yapmaya başla!

Huawei’nin Ağ Ekipmanlarında Rakip Firmalara Göre Güvenlik Riskinin Fazla Olduğu Söylendi

Güvenlik şirketi Finite States, Huawei’nin ağ ürünlerinin diğer firmalara göre daha yüksek güvenlik riskine sahip olduğuna dair bir rapor hazırladı.
Huawei’nin Ağ Ekipmanlarında Rakip Firmalara Göre Güvenlik Riskinin Fazla Olduğu Söylendi

Çinli teknoloji devi Huawei son yıllarda akıllı telefon ürünleri ile daha çok gündeme gelse de, şirket pek çok farklı alanda aktif olarak faaliyet gösteriyor. Şirketin ağ ekipmanları üzerine uzun zamandır büyük yatırımlar yaptığı biliniyor. Bilindiği üzere uzun zamandır ABD cephesinden Huawei’ye yönelik casusluk iddiaları gündeme geliyor. ABD hükümeti Huawei’nin ağ ürünlerini casusluk faaliyeti üzerinde kullandığını sıkça belirtiyor.

Hatta son günlerde yaşanan ABD yaptırımlarının başlıca sebepleri arasında casusluk suçlaması yer alıyor. Yayımlanan yeni bir rapor daha Huawei’nin ağ ürünlerinde güvenlik riski olduğunu belirtiyor. Araştırma başka şirketlerin ağ ekipmanları ile Huawei’nin ürünleri arasındaki karşılaştırma esasına dayanıyor.

Huawei için Keyif Kaçıracak İddia

Huawei için Keyif Kaçıracak İddia

Güvenlik şirketi Finite State, Huawei’ye yönelik hazırladığı raporda, ağ ürünlerinin rakip firmaların ürünlerine göre daha fazla güvenlik açığına sahip olduğuna yer verdi. Bu güvenlik açıkları sebebiyle siber korsanlar milyonlarca kullanıcının cihazlarına erişim sağlayabilir ve kişisel verilerini ele geçirebilir.

Şirket tarafından hazırlanan rapor, ABD ve İngiltere‘nin resmi kurumlarına da gönderildi. Gönderilen rapor sonrası bir Beyaz Saray yetkilisi açıklamasında “Bu rapor, 2009’dan bu yana Huawei’nin uluslararası müşteriler için kurduğu bazı sistemlere gizli erişim sağladığı değerlendirmemizi destekliyor.

Huawei, bu gizli erişimi müşterilere ve yerel yönetimlere ifşa etmiyor. Bu gizli erişim, Huawei’nin bilgileri yerel bilgisayarlarda kaydetmesini ve veritabanlarını değiştirmesini sağlıyor.” ifadelerine yer verdi.

Raporun Doğruluğu Soru İşareti

Raporun Doğruluğu Soru İşareti

Bugüne kadar teknoloji şirketlerine yönelik hazırlanan araştırma raporlarının pek çoğu, alanında önde gelen güvenlik şirketleri tarafından hazırlanıyor. Habere konu olan Finite State ise geçmişi çok fazla olmayan bir şirket. Yaklaşık 2 sene önce kurulan araştırma şirketinin hazırladığı bu rapor ne kadar doğrudur tartışma konusu.

Bununla beraber rapor sadece resmi kurumlara gönderilmiş durumda. Tamamen herkese açık olarak yayınlandığında daha isabetli yorum yapmak mümkün olacaktır. Bununla ABD ile Çin arasında yaşanan son yakınlaşma sonrası, Huawei ürünlerine yönelik bakış açısı nasıl değişecek bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum