Yatırım yapmaya başla!

Huawei ABD Yönetimini Siber Saldırı ve Çalışanlarına Baskı Yapmakla Suçladı

Huawei son dönemde yaşanan gelişmelere dair bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada ABD hükümetinin kendilerine yönelik siber saldırılar başlattığını ve FBI ajanlarının çalışanlarına baskı yaptığına yer verildi.
Huawei ABD Yönetimini Siber Saldırı ve Çalışanlarına Baskı Yapmakla Suçladı

Huawei ile ABD arasında yaşanan gerilimin sonu gelmeyecek gibi duruyor. Bilindiği üzere ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları ve Huawei’ye yönelik yaptırımlar kamuoyunda en çok konuşulan konular arasında yer alıyor. ABD’nin varlık listesinde bulunan Huawei, başta Google olmak üzere pek çok teknoloji şirketi tarafından kara listeye alınmış durumda. Şirket geçtiğimiz günlerde ABD Adalet Bakanlığı tarafından teknoloji çalmakla suçlanmıştı.

Çinli teknoloji devine yöneltilen suçlamada akıllı telefon kamera patentlerinin çalıntı olduğu belirtilmişti. Huawei son gelişmeler yönelik bir açıklama yayınladı ve kamera patentlerinin çalıntı olduğu iddiasını kesin bir dile yalanladı. Şirket bununla beraber ABD hükümetinin kendilerine yönelik son günlerde siber saldırılar başlattığını ve çalışanlarına yönelik baskı yapıldığını açıkladı.

Huawei’den ABD Yönetimine Ağır Suçlamalar

Huawei’den ABD Yönetimine Ağır Suçlamalar

Teknoloji devi Huawei yaptığı son açıklama ile ABD yönetimine yönelik ağır suçlamalarda bulundu. ABD’nin politikve diplomatik her türlü yaptırımı kullandığına yer verilen açıklamada “Geçtiğimiz birkaç ay boyunca ABD hükümeti, Huawei ekipmanlarını yasaklamak için diğer hükümetlere lobi yapmak için politik ve diplomatik etkisinden yararlanıyor. Dahası, Huawei ve ortaklarının normal ticari faaliyetlerini aksatmak için, hem yargı hem de idari yetkilerin yanı sıra diğer bir talihsiz yolun bir araya gelmesi dahil, elindeki her aracı kullanmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Bu araçlar arasında ABD’nin bilgi sistemlerine sızmak adına siber saldırılar başlattığı, yanlış raporlara dayanarak soruşturma açmak ve göz korkutmak, iş faaliyetlerini ve teknik iletişimi engellemek gibi iddialar yer alıyor. Şirket 30 yılı aşkın Ar-Ge yatırımları yaptığını ve ABD yönetiminin iddia ettiği gibi hiçbir şirketin hırsızlık yoluyla kendi alanında lider şirketlerden biri olamayacağını belirtiyor.

ABD hükümetinin kendilerine yönelttiği iddiaların kanıtlanamadığını belirten Huawei, “Gerçek şu ki, Huawei’nin çekirdek teknolojisinin hiçbiri şirket aleyhine açılan herhangi bir ceza davasına konu olmadı ve ABD hükümeti tarafından uygulanan suçlamaların hiçbiri yeterli kanıtlarla desteklenmedi. ABD hükümetinin Huawei’yi itibarsızlaştırmak ve sektördeki liderliğini engellemek için gösterdiği mali ve uyumlu çabayı şiddetle kınıyoruz. açıklamasında bulundu.

‘Çalışanlar FBI Tarafından Ziyaret Ediliyor’

'Çalışanlar FBI Tarafından Ziyaret Ediliyor'

Huawei’nin açıklamasında dikkat çeken bir diğer detay ise ABD yönetiminin çalışanlarına yönelik baskı yapması iddiası. Şirket FBI ajanlarının Huawei ortaklarını evlerinde ziyaret ettiğini ve bilgi toplamak adına baskı yaptığını belirtiyor. Çinli teknoloji devi ABD vatandaşı olan çalışanlarına FBI tarafından kendilerine muhbirlik teklifinde bulunduğunu açıkladı.

Gelişmeler gösteriyor ki ABD ile Huawei arasında sular durulmayacak. Bu durum Huawei’nin yeni nesil akıllı telefonlarına nasıl yansıyacak merak konusu. Önümüzdeki günlerde yeni amiral gemisi Mate 30 serisi tanıtılacak. Google tarafından lisansı askıya alınan Huawei, yeni modellerinde hangi işletim sistemine yer verecek belirsiz. Yeni modellerde Google servislerinin yer almasına düşük ihtimal gözüyle bakılıyor.

Çinli teknoloji devinin kendi işletim sistemi Harmony OS’u Mate 30 modellerinde yer verebileceği konuşuluyor. Önümüzdeki günlerde yaşanacak yeni gelişmeler, Huawei’nin yol haritasında belirleyici rol oynayacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum