Yatırım yapmaya başla!

Huawei ABD Yaptırımlarıyla Karşılaşmayı Beklemiyor!

ABD tarafından "ulusal güvenlik için tehdit" sözleriyle tanımlanan Huawei, şaşırtıcı biçimde ABD'nin yaptırımlarıyla karşılaşmayı beklemediğini söyledi. Ayrıntılar aşağıda;
Huawei ABD Yaptırımlarıyla Karşılaşmayı Beklemiyor!

Huawei’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve Dönüşümlü CEO’su Ken Hu (Mr. Hu Houkun), Fransız bir dergiye verdiği röportajda dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Çünkü gördükleri tüm tepkilere rağmen Huawei’nin ABD yaptırımlarıyla karşılaşmayacağını düşündüğünü belirtti.

Dünyanın üçüncü en büyük akıllı telefon üreticisi Huawei Başkanı düşüncesini; “şirketin ABD yaptırımlarının hedefi haline geleceğini beklemiyorum” diyerek açıklarken, ABD’den yonga satın almaya devam edeceklerini dile getirdi. Kısa süre önce aldığı milyar dolarlık ceza ile gündeme gelen ZTE gibi bir yaptırımla karşılaşıp karşılaşmayacakları yönündeki sorulara da bu konuda endişelenmediğini söyleyerek yanıt verdi.

Sonuçta ZTE, ABD’de üretilen parça ve yazılımları kullanması, İran ile Kuzey Kore’ye yasadışı yollarla ihraç etmesi gerekçelerinden dolayı büyük bir yaptırımla karşılaşmıştı.

Huawei ABD Yaptırımlarıyla İlgili Endişe DuymuyorArdından Çin’in ikinci büyük telekom ekipmanı üreticisi ZTE ABD ile anlaşmış ve yaklaşık 1.4 milyar dolar ödeyerek ülkedeki faaliyetlerine devam edebileceğini duyurmuştu. İşte bu noktada; Huawei’nin 3 başkanından biri ola Ken Hu’nun ABD yaptırımlarıyla ilgili yorumu haliyle dikkat çekti. Ken Hu Fransız dergisine; “10 yıl önce ihracatımızı kontrol etmek için bir sistem kurduk ve bu sistem gerçekten verimli hale geldi” dedi.

Ve şirketin; Avrupa, Birleşmiş Milletler ve Birleşik Devletler tarafından getirilen tüm yasaları ve düzenlemeleri sıkı sıkıya uyguladığını vurguladı.

Huawei Kurallara Sıkı Sıkıya Uyuyor “Huawei ABD’li bileşenler olmadan da yapabilir mi” şeklindeki soruya ise şirketin lojistik zincirinin uluslararası olduğunu vurgulayarak; “açık olup en iyi teknolojileri ve en iyi ürünleri seçmeliyiz, dolayısıyla bu yıl Amerikan yongaları satın almaya devam edeceğiz” sözleriyle yanıt verdi.

Tabii, ABD’nin Huawei’ye yaptırım uygulamayacağı Huawei başkanının düşüncesiydi. Keza ABD Çinli firmayla ilgili pek olumlu yorumlarda bulunmuyordu. Hatta ABD daha birkaç hafta önce Huawei ile işbirliği yapan Google’ı Çin’i desteklemekle suçlamıştı.

Buna göre ABD’li politikacılar, Alphabet’e Google’ın Huawei ile ilişkilerini yeniden gözden geçirmesi için çağrıda bulunmuştu.

Huawei Başkanı ABD'nin Şirkete Yaptırım Uygulamayacağını Düşünüyor Çünkü ikilinin işbirliği, ABD’nin ulusal güvenliği için ciddi bir risk oluşturabilirdi. Ancak ABD’yi asıl rahatsız eden şeyin Google’ın Huawei ile çalışmaya devam ederken, hükümet ile birlikte yürüttükleri projeden vazgeçmesi olduğu ortaya çıkmıştı.

Nihayetinde Google’ın ABD ordusuyla ortak yürüttüğü projeden çekilmesi hükümeti kızdırmış ve şirkete “görünen o ki Google, Çin Komünist Partisi’ni ABD ordusuna göre daha fazla desteklemek istiyor” demişti.

Bunun yanında; ABD hükümeti Huawei’nin ülkenin en büyük operatörlerinden olan AT&T ile anlaşmasını da feshetmişti. Yani Huawei Başkanı; neye dayanarak “ABD yaptırımlarıyla karşılaşacağımızı düşünmüyoruz” dedi, işte bu nokta gerçekten de şaşkınlık yarattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum