Yatırım yapmaya başla!

Huawei ABD Yaptırımlarından Gördüğü Zararı 5G Yatırımları ile Telafi Edecek

Çinli teknoloji devi Huawei, 5G alanında yaptığı yatırımlar ile alanının bir numarası olmaya hazırlanıyor.
Huawei ABD Yaptırımlarından Gördüğü Zararı 5G Yatırımları ile Telafi Edecek

Çin merkezli teknoloji ve bilişim şirketi Huawei’nin adını daha çok piyasaya sunduğu akıllı telefon modelleri ile duyuyoruz. Firmanın geçmişi çok eski yıllara dayanıyor ve teknolojinin pek çok farklı alanında aktif olarak faaliyet gösteriyor. 2019 yılı itibariyle yeni nesil mobil internet altyapısı 5G’nin sıkça konuşulduğuna tanık oluyoruz. Bu alanda en büyük yatırımları yapan şirketlerin başında ise Huawei geliyor.

Teknoloji devi yeni nesil akıllı telefon modellerinde 5G desteğine yer vermeye başladı. Bilindiği üzere Huawei bu yıl itibariyle ABD yönetimi tarafından alınan yaptırım kararları ile mücadele ediyor. Başta Google olmak üzere pek çok teknoloji şirketi Huawei ile arasında mesafe koymak durumunda kaldı.

Bu durum şüphesiz Huawei’ye zarar veriyor. Google servislerinin yeni telefonlarda yer almaması nedeniyle satışların düşmesi bekleniyor. Ancak Çinli teknoloji devi 5G alanında yaptığı yatırımlar ile buradan göreceği zararı kapatmanın hesaplarını yapıyor.

Huawei 5G ile Fark Yaratacak

Huawei 5G ile Fark Yaratacak

ABD yaptırımları nedeniyle görülen zararı 5G ile telafi etmek isteyen Huawei, yaptığı altyapı yatırımları ile adından söz ettirmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde İsviçre’de gerçekleştirilen 5G hız testinde teknoloji devi ulaşılması güç bir rekora imza attı. Yapılan ilk denemede 3.67 gigabit indirme hızına ulaşıldı. Şirket açıklamasında 60’tan fazla operatör ile anlaşma yaptığını ve 400 bini aşkın 5G baz istasyonu kuracağını duyurdu.

Sektörün önde gelen firmaları ile anlaşmalar yaptığını açıklayan Huawei, halihazırda Haziran ayı itibariyle 50 ticari anlaşma ve 150 binden fazla 5G baz istasyonu kurduğunu duyurmuştu. Çinli teknoloji devi bu yılın sonu itibariyle 500 binden fazla 5G baz istasyonunu faaliyete geçirmeyi planlıyor.

5G’nin hızlı bir şekilde yayıldığını belirten Huawei yetkilileri, yenilikçi çözümler ile bu sürecin daha da hızlandırılacağını ifade ediyor. Yıllık toplam üretim sayısı hedefi ise 600 bin olarak açıklanmıştı.

Hedefler Büyük

Hedefler Büyük

Huawei CEO’su Ren Zhengfei’nin 5G ile ilgili yaptığı açıklamalar şirketin bu alanda lider olmayı hedeflediğini gösteriyor. Zhengfei önümüzdeki 2 yıl içerisinde 2 milyonu aşkın baz istasyonu kurmak istediklerini söyledi. 5G yatırımları bu şekilde ilerlerse ABD yaptırımlarının Huawei için zannedildiği kadar büyük bir tehdit olmadığını söyleyebiliriz.

Nitekim Huawei yetkililerinden gelen açıklamalar da bu yönde. Teknoloji devi ayrıca kurmuş olduğu baz istasyonlarında ABD merkezli bileşenlere ye vermiyor. Zhengfei planlarının bu çerçevede ilerleyeceğini belirtiyor. Şirket CEO’su son olarak açıklamasında 5G baz istasyonu ticaretini büyütmek adına seri üretime başlayacaklarını ifade etti.

5G teknolojisi şu an için Güney Kore, İngiltere ve bazı ülkelerde sınırlı alanda kullanıma sunulmuş durumda. Yakın gelecekte ülkemiz dahil olmak üzere pek çok alanda bu altyapı kullanıma sunulacak. Gelişmeler gösteriyor ki Huawei yatırımları ile en büyük pazar payına sahip olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum