Yatırım yapmaya başla!

Huawei’nin ABD Yaptırımları Nedeniyle Mate 30 Serisinin Çıkışını Ertelediği İddia Edildi

Çinli teknoloji devinin önümüzdeki günlerde yeni amiral gemisi Mate 30 serisini tanıtması bekleniyor. Ancak ABD yaptırımları nedeniyle şirketin yeni telefonların çıkışını ertelediği konuşuluyor.
Huawei’nin ABD Yaptırımları Nedeniyle Mate 30 Serisinin Çıkışını Ertelediği İddia Edildi

Çinli teknoloji şirketi Huawei’de ABD yaptırımları nedeniyle her gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Bilindiği üzere teknoloji devi ABD yönetiminin almış olduğu yaptırım kararları nedeniyle pek çok şirket tarafından kara listeye alınmış durumda. Ülkedeki şirketler halen Huawei ile ticaret yapabiliyor ancak bu hükümet tarafından uygulamaya konan ek lisans süreleri ile mümkün oluyor.

Huawei, Google’ın kara listesinde bulunuyor ve şirketin yeni çıkaracağı akıllı telefon modellerinde Android işletim sisteminin yer alması zor görünüyor. Piyasaya sunulmuş olan akıllı telefonlar Android güncellemelerini almaya ve Google servislerinden yararlanmaya devam ediyor. Ancak önümüzdeki süreçte çıkacak modeller için durum biraz karışık.

Geçtiğimiz günlerde Çinli teknoloji devinin yeni akıllı telefon modellerinde Android işletim sisteminin olmayacağı gündeme gelmişti. Şirketin yakın zamanda yeni amiral gemisi Mate 30 ailesini tanıtması bekleniyor. Ortaya atılan son iddia yaptırımlar nedeniyle bu tanıtımın ertelenebileceği yönünde oldu.

Mate 30’un Çıkışı Ertelenebilir

Mate 30’un Çıkışı Ertelenebilir

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Samsung, Galaxy Note 10 serisini tanıttı ve satışa sundu. Şirketin en büyük rakiplerinden biri olan Huawei’nin de yakın zamanda Mate 30’u kullanıcılara sunması bekleniyor. Ancak ABD yaptırımları nedeniyle bu sürecin uzayabileceği konuşuluyor. Çin’in yerel basın yayın organlarından South China Morning Post, Huawei’nin yeni amiral gemisinin çıkışını ertelediği iddiasını ortaya attı.

Bu iddiaların ortaya atılmasının başlıca sebebi hiç kuşkusuz ABD yaptırımları. Huawei’nin yeni telefonlarında Android işletim sisteminin olup olmayacağı belirsizliğini koruyor. Yaptırımlar başladığı günden beri Huawei’nin dünya çapında satışları olumsuz etkilenmeye devam ediyor. Hem Avrupa’da hem dünya genelinde sevkiyatlarda düşüş olduğu belirtiliyor. Uzatılan Android lisansı mevcut modeller için geçerli ve yeni modellere dair henüz olumlu bir gelişme yaşanmış değil.

Huawei yetkililerinden geçtiğimiz günlerde gelen açıklamalar yeni akıllı telefonlarda Android kullanmak istedikleri yönünde olmuştu. Şirket diğer yandan yedek parça temin etmek için ABD merkezli olmayan şirketler ile bağlantı kurmaya çalışıyor.

Huawei’de Belirsizlik Sürüyor

Huawei’de Belirsizlik Sürüyor

Ürün tedarikine yönelik Huawei yol almış olsa da yazılım desteğine dair tam bir belirsizlik hakim. Şirketin piyasaya süreceği akıllı telefon modellerinde hangi işletim sisteminin olacağı tam olarak bilinmiyor. Google cephesinden gelen son açıklamalar Huawei için pek olumlu görünmüyor.

Teknoloji devi geçtiğimiz günlerde kendi işletim sistemi Harmony OS’u tanıttı. Ancak bu işletim sisteminin akıllı telefonlarda kullanıma hazır olması için Huawei biraz daha zaman olduğu fikrine sahip. Android işletim sistemi açık kaynak kodlu ve Huawei’nin lisanssız Android tabanlı yeni bir işletim sistemini Mate 30 için geliştirebileceği konuşuluyor.

Tabi Google servislerinin olmadığı ve lisanssız bir işletim sistemi kullanıcıların bu telefonu satın alma fikrini olumsuz yönde etkileyecektir. Eğer ABD cephesinden olumlu bir adım gelmez ise Huawei’yi yeni telefonlarına dair zor günler bekliyor gibi görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum