Yatırım yapmaya başla!

Huawei ABD Yaptırımlarının Akıllı Telefon Satışlarını Etkilediğini İtiraf Etti

Huawei yetkilisi Vincent Pang, ABD yaptırımları nedeniyle akıllı telefon satışların olumsuz etkilendiğini söyledi.
Huawei ABD Yaptırımlarının Akıllı Telefon Satışlarını Etkilediğini İtiraf Etti

Akıllı telefonlar her geçen gün daha geniş kitlelere ulaşıyor ve günümüz dünyasında hayatımızın vazgeçilmez ürünlerinden biri haline geldi. Çok sayıda üretici birbirinden iddialı akıllı telefon modelleri ile pazarda kendisine yer ediniyor ve rekabet ediyor. Apple, Samsung, Huawei gibi başlıca üreticiler ise kullanıcıların ilk tercihleri arasında yer alıyor. Özellikle Çinli teknoloji devi Huawei’nin son yıllarda büyük bir atak sergilediğine tanık oluyoruz. Şirket kısa süre içerisinde büyük bir ivmelenme gerçekleştirdi ve pazarda Apple’ı geçerek Samsung’un ardından ikinci sırada yer almaya başladı.

Ancak geçtiğimiz yıldan bu yana Huawei’nin üzerinde ABD ambargosu nedeniyle kara bulutlar dolaşıyor. Trump hükümeti Huawei’yi casusluk yapmakla suçluyor ve teknoloji şirketlerinin yaptırım uygulamasını gerekli kılıyor. Her ne kadar Ticaret Bakanlığı tarafından tanımlanan ek lisanslar uygulamaya konsa da Huawei önemli ürünlerin tedarikinden mahrum kalmakta. Şirketin Batı Avrupa sorumlusu Vincent Pang, akıllı telefon satışlarına dair açıklamalarda bulundu.

Huawei’den ABD Açıklaması

Huawei’den ABD Açıklaması

Bilindiği üzere Huawei’nin geçtiğimiz yıl tanıtığı Mate 30 ve kısa süre önce tanıttığı P40 serisi, ABD yaptırımlarından etkilenen başlıca modeller arasında yer alıyor. Bu telefonlarda Google uygulamaları kullanılamıyor. YouTube, Play Store, Haritalar, Gmail gibi pek çok Google servisi bu telefonlarda yer almıyor ve dolayısıyla küresel pazarda satış son derece zor bir hal aldı. Huawei kendi ülkesi olan Çin’de hehrangi bir sorun yaşamıyor ancak ABD ve Avrupa pazarında zor günler geçiriyor.

Vincent Pang bu konuyla ilgili açıklamasında 2019 yılı içerisinde adeta meydan okuduklarını ancak yaptırımlar olmasaydı çok daha fazla akıllı telefon satacaklarını söyledi. Diğer taraftan yeni nesil dizüstü bilgisayarlarında Intel işlemcileri kullanamayan Huawei, bu alanda da bir darbe yemiş durumda. Uzmanlar önümüzdeki günlerde ABD yaptırımlarının kalkmasını beklemiyor. Dolayısıyla teknoloji devi yakın gelecekte zor günler yaşamaya devam edecek gibi duruyor.

Yeni Yaptırımlar Gelebilir

Yeni Yaptırımlar Gelebilir

Şirket ABD yaptırımlarının tüketici elektroniği dışındaki faaliyetlerini de olumsuz etkilediğinin altını çiziyor. Huawei’nin kurumsal gelirleri artıyor ancak buna rağmen yaptırımların bu gidişatı olumsuz etkileniyor. Teknoloji devi uzun zamandır Google servislerine alternatif oluşturmak adına Huawei Mobil Servisleri üzerinde çalışıyor.

Uygulama mağazası App Gallery için yatırımlar yapan şirket, geliştiricileri kendi platformuna davet ediyor. Son rakamlar Huawei’nin kendi ekosisteminin hızla büyüdüğünü ortaya koyuyor. 

Diğer yandan geçtiğimiz günlerde ABD’nin Huawei’ye yönelik yeni yaptırımlar uygulayacağı iddiaları ortaya atılmıştı. ABD ile Çin arasında son dönemde özellikle COVID-19 salgını nedeniyle ipler tekrar gerildi. Bu durum Huawei’ye yeni yaptırımlar olarak yansıyabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum