Yatırım yapmaya başla!

Huawei ile ABD Arasındaki Ticaret için Resmi Ağızdan Yeşil Işık Yakıldı

Huawei ile ABD arasındaki gerilimin yakın zamanda biteceğine dair resmi ağızdan açıklama geldi.
Huawei ile ABD Arasındaki Ticaret için Resmi Ağızdan Yeşil Işık Yakıldı

ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarının etkisini en yoğun hisseden şirketlerin başında Huawei’nin geldiğini söyleyebiliriz. Trump yönetiminin aldığı yaptırım kararları nedeniyle ABD’li şirketler uzun zamandır Huawei ile ticaret yapamıyor. Yapılan ticaretin hacmi hükümetin izin verdiği belirli bileşenler ile sınırlı. Bununla beraber başta Google olmak üzere pek çok teknoloji şirketi Huawei’den desteğini kesmek durumunda kaldı.

Son günlerde ABD cephesinden gelen haberler yaptırımların sona ereceği yönünde olmuştu. Yeni açıklama ile ABD Ticaret Bakanlığı Sekreteri Wilbur Ross’tan geldi. Ross konuyla ilgili değerlendirmesinde teknoloji şirketlerinin yakın zamanda Huawei ile ticaret yapmaya başlayacaklarını belirtti. Resmi ağızdan gelen bu açıklama sonrası ABD ile Huawei arasındaki ticari ilişkilerin yeniden canlanacağını söyleyebiliriz.

Ticaret Yeniden Başlayabilir

Ticaret Yeniden Başlayabilir

Ticaret Bakanlığı Sekreteri Wilbur Ross, ABD merkezli teknoloji şirketlerinin Huawei ile iş birliği yapmaya başlayacağını söyledi. Yakın zamanda Çinli teknoloji devi ABD menşeli şirketlerden parça tedariki sağlayabilecek. Wilbur Ross açıklamasında şu ana kadar 260 firmanın Huawei ile ticaret yapmak için kendilerine lisans başvurusunda bulunduğunu belirtti. Başvuruların incelendiğini söyleyen Ross, yakın zamanda beklenen izinlerin çıkacağını söyledi.

Yetkili gelen taleplerle ilgili 260 şirketten gelen başvurunun şaşırtıcı olduğunu söyleyerek, ABD Başkanı Donald Trump’ın Huawei ile ilişkisi olan firmalara yardım sağlayacağını hatırlattı. Gelinen nokta ile ilgili beklenen anlaşmanın yapılmasına dair ortada herhangi bir engel olmadığını belirten Ross, yapılan her başvuru için lisans verilmeyeceğinin altını çizdi.

Konuyla ilgili bir açıklama ise geçtiğimiz gün ABD Başkanı Donald Trump tarafından yapıldı. Trump anlaşmanın ABD’de bir yerde yapılacağını belirterek, “Öncelikli olarak anlaşma istiyoruz. Buluşma yeri, bana göre çok kolay olacak” diye konuştu.

Huawei için Kalıcı Lisans Çıkması Önemli

Huawei için Kalıcı Lisans Çıkması Önemli

Bilindiği üzere Huawei’nin ABD’li şirketler ile sınırlı şekilde ticaret yapabilmesi için geçici lisans süreleri tanınmış durumda. Bu lisans süreleri sayesinde Çinli şirketin akıllı telefon modelleri Android güncellemelerini almaya devam edebiliyor. Diğer yandan Google servisleri Huawei’nin yeni telefonlarında yer almıyor. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan Mate 30 ailesinde YouTube, Chrome, Gmail gibi Google servisleri bulunmuyor. Bu sebepten telefonlar halen Avrupa pazarında satışa sunulmuş değil.

İzin verilecek şirketlere dair detaylı bir açıklama yapılmadı. Gelen haberler telekomünikasyon şirketlerinin Huawei ile ticaret yapmasına izin verilmeyeceği yönünde. ABD Federal İletişim Komisyonu geçtiğimiz günlerde telekomünikasyon şirketlerinin Huawei’nin ürettiği bileşenleri kullanmasının yasaklanmasını talep etmişti.

Dolayısıyla bu şirketlerin Çinli teknoloji devi ile ticaret yapmasına ABD yönetiminden izin çıkması beklenmiyor. Bu duruma sebep olarak Huawei’nin Çin yönetimi adına casusluk faaliyetleri yürüttüğü iddiaları gösteriliyor. Huawei ise her fırsatta bu suçlamaları kesin bir dille reddetmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum