Yatırım yapmaya başla!

Huawei’nin ABD’li Şirketler ile Ticaret Yapmasına İmkan Sağlayan Lisans Uzatılmayacak

Çinli teknoloji devi Huawei’nin ABD’li şirketler ile ticaret yapmasına imkan sağlayan lisans süresinin tekrar uzatılmayacağı söylendi.
Huawei’nin ABD’li Şirketler ile Ticaret Yapmasına İmkan Sağlayan Lisans Uzatılmayacak

Son dönemde ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları özellikle teknoloji şirketleri üzerinde etkisini artırarak devam ediyor. Bu şirketler arasında en çok etkilenen ise Çin’in önde gelen teknoloji devi Huawei’yi gösterebiliriz. Trump yönetiminin almış olduğu karar doğrultusunda Huawei, ABD’li şirketler tarafından kara listeye alınmış durumda.

Google’ın Huawei’nin Android lisansını askıya aldığı biliniyor. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan Mate 30 modellerinde Google servisleri yer almayacak. Yaptırımlar ile beraber Huawei’nin ABD’li şirketler ile ticaretine kısıtlı olarak devam edebilmesi için ek lisans süresi tanımlanmıştı.

İlk olarak 19 Ağustos tarihinde sona eren lisans süresi daha sonra tekrar uzatıldı ve 19 Kasım tarihine kadar Huawei ABD’li şirketler ile iş birliğinde bulunabilecek. Ancak gelen son habere göre bu tarihin tekrar uzatılmayacağı belirtiliyor. Lisans süresi eğer söylendiği gibi uzatılmaz ise Huawei’nin ABD’li şirketler ile herhangi bir temas kurması mümkün olmayacak.

ABD’li Yetkililerden Lisans Açıklaması

ABD’li Yetkililerden Lisans Açıklaması

Kasım ayında sona erecek lisans süresi sonrası ABD cephesinden ne gibi bir hamle geleceği merak ediliyordu. Sürenin tekrar uzatılıp uzatılmayacağı konuşulurken ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili Huawei’nin canını sıkacak açıklamalarda bulundu. Bakanlıkta yardımcı sekreter Rob Strayer, ABD yönetiminin Huawei’nin lisansını uzatma ihtimalini imkansız olarak tanımladı.

Yetkili üstelik Huawei’nin altyapısını kullanan ülkelere yaptırım uygulayacaklarının da sinyalini verdi. Bilindiği üzere Huawei 5G üzerine büyük yatırımlar yapan başlıca şirketler arasında yer alıyor. ABD yönetiminden gelen demeçler Çinli teknoloji deviyle iş birliğine giden şirketlere de ceza verilebileceği yönünde.

Huawei, ABD merkezli pek çok şirket ile ticaret yapıyor. Bu şirketler arasında Google, Qualcomm, Microsoft ABD’li teknoloji devleri yer alıyor. Bu gelişmeler ışığında Huawei’nin önümüzdeki dönemde gelirlerinin ne derece etkileneceği ise merak konusu.

Telefon Üretiminde Yaşanabilir

Telefon Üretiminde Yaşanabilir

Huawei ile ABD’li şirketler arasında kısıtlı alanda ticaret yapılmasına sağlayan lisans sayesinde şirketin ürettiği ürünlerin temel bileşenleri ithal edilebiliyor. Teknoloji devinin ürettiği ürünlerde ARM ve Qualcomm gibi şirketlerden lisans alması gerekiyor. Eğer ABD’den 19 Kasım itibariyle sürenin uzatılmama kararı çıkarsa akıllı telefonların üretiminin sekteye uğrayabileceği konuşuluyor.

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Mate 30 modelleri tanıtıldı. Yeni amiral gemilerinde Android 10 tabanlı EMUI 10 işletim sistemi sunulacak. Ancak YouTube, Gmail, Chrome gibi popüler Google servislerini bu telefonlarda kullanmak mümkün olmayacak.

Huawei’nin yeni telefonlarını sadece Çin pazarında satışa sunacağı gelen bilgiler arasında. 19 Kasım’a kadar Huawei ile ABD arasında yeni bir gelişme yaşanır mı bilinmez. Ancak son gelişmeler işlerin Çinli teknoloji devi için iç açıcı olmadığını gösteriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum