Yatırım yapmaya başla!

Huawei’ye ABD’den Sonra Bir Yaptırım da İspanya’dan Geldi

Huawei cihazların resmi işlerde kullanımına İspanya Savunma Bakanlığı tarafından kısıtlama getirildi.
Huawei’ye ABD’den Sonra Bir Yaptırım da İspanya’dan Geldi

Çinli teknoloji şirketi Huawei son dönemde geliştirdiği ürün ve servislerden ziyade kendisine yönelik uygulanan yaptırımlar ile gündeme geliyor. Bir süredir şirket ABD yönetiminin almış olduğu karar doğrultusunda teknoloji devleri tarafından kara listeye alınmış durumda. Google, Microsoft, Qualcomm ve pek çok şirket Huawei ile ilişkilerini daraltmak zorunda kaldı.

ABD yönetimi Huawei’yi her fırsatta Çin hükümeti lehine casusluk faaliyetleri yürütmek ile suçluyor. Huawei ise bu iddiaları reddediyor ve ABD’nin bu suçlamalar ile ilgili ortaya somut bir kanıt koyamadığını öne sürüyor. Çinli şirket yaptırımlara rağmen akıllı telefon satışlarını artırmaya devam ediyor. Mate 30 modelinde Google servisleri bulunmasa da telefon Çin pazarında adeta yok satıyor.

Son olarak Huawei CEO’su Ren Zhengfei, dünyanın bir numaralı akıllı telefon üreticisi olmak için Google’a ihtiyaçlarının olmadığını söyledi. Şirketin patronu bu açıklaması ile kendilerine duydukları güveni bir kez daha ortaya koymuş oldu. Bu gelişmeler sonrasında şirkete bir yaptırım haberi ise İspanya’dan geldi. Savunma Bakanlığı resmi işlemlerde Huawei imzalı cihazların kullanımını engelleme kararı aldı.

Huawei’ye İspanya’dan Kötü Haber

Huawei’ye İspanya’dan Kötü Haber

Çinli teknoloji devi ABD yaptırımlarından sonra Avustralya ve Yeni Zelanda’da bir takım yaptırımlar ile karşılaşmıştı. Yeni yaptırım gelişmesi ise bir Avrupa ülkesinden geldi. İspanya’da Savunma Bakanlığı Çinli teknoloji devinin hassas verilere erişim sağladığını gerekçe göstererek cihazların resmi kaynaklı işlerde kullanımını yasakladığını duyurdu. Bakanlık personelinin tüm kişisel verilerinin Huawei cihazlar tarafından erişime engellendiği açıklandı.

Uygulanan yasak bakanlık bünyesinde ve resmi işler ile sınırlı. Çalışan personel ve vatandaşların kişisel olarak Huawei cihazlarını kullanmalarına yönelik herhangi bir yaptırım kararı alınmadı. Bu karar sonrası Huawei adına açıklama yapan bir yetkili, 30 yıldır 170’i aşkın ülkede büyük yatırımları olduğunu ve güvenliğin kendileri için en önemli konulardan birisi olduğunu söyledi. Şirket olarak bugüne kadar herhangi bir siber saldırı ya da güvenlik ihlali ile karşılaşmadıklarını hatırlayan yetkili, alınan yaptırım kararlarına anlam veremediklerini ifade etti.

İspanya’da alınan bu kadarın Huawei cephesinde çok büyük bir yankı uyandırması beklenmiyor. Teknoloji devi halihazırda uzun zamandır ABD yaptırımlarının etkisi altında olmasına rağmen akıllı telefon pazarındaki payını artırıyor. Huawei teknolojik kısıtlamalar ile sürekli gündeme geliyor ancak pazarda halen Samsung’un ardından en fazla akıllı telefon satışı yapan şirket konumunda. Diğer yandan 5G altyapısına yönelik dünya çapında büyük yatırım yapan şirketlerin başında geliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum