Yatırım yapmaya başla!

Huawei’ye ABD’den Sonra Bir Kötü Haber de İngiltere’den Geldi

İngiltere daha önce iş birliği yapmış olduğu Huawei ile ABD baskısının da etkisiyle yol ayrımına geldi.
Huawei’ye ABD’den Sonra Bir Kötü Haber de İngiltere’den Geldi

Çinli teknoloji şirketi Huawei dünyanın önde gelen telekomünikasyon şirketleri arasında yer alıyor. Dünyanın en çok akıllı telefon satışı yapan firmalarından biri olan Huawei, 5G altyapısına yönelik yatırımlarıyla da dikkatleri üzerine topluyor. Telekom devi pek çok farklı ülkede 5G altyapısının kurulması adına iş birlikleri yapıyor. Şirket geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımlarının gölgesi altında faaliyetlerini sürdürüyor.

Yeni nesil akıllı telefonlarda yaptırımlar nedeniyle Google uygulamaları kullanılamıyor. ABD ayrıca Huawei’ye 5G tarafında da yaptırımlar uygulamayı sürdürüyor. Hükümet Huawei’nin Çin yönetimi lehine casusluk faaliyetleri yürüttüğünü belirtiyor. Geçtiğimiz günlerde ABD’nin Huawei ve ZTE ile ticaret yapan şirketleri köşeye sıkıştıracak yeni hamleler yaptığı gündeme gelmişti.

Trump yönetimi bununla da kalmıyor ve müttefiki olan ülkelerin de Huawei’ye yönelik yaptırım uygulamasını istiyor. Bu ülkelerin başında ise İngiltere geliyor. Daha önce Çinli şirket ile iş birliği yapan İngiltere, yol haritasını değiştirme kararı aldı.

İngiltere Harekete Geçiyor

İngiltere Harekete Geçiyor

ABD’nin yaptırımları sonrası benzer bir adım İngiltere’den geliyor. Geçtiğimiz dönemde İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Huawei ile iş birliği yapacakları yönünde açıklamalarda bulunmuştu. Hatta ülkede bugüne kadar kurulmuş olan 5G altyapısında Huawei imzalı ekipmanlar kullanıldı.

ABD’den gelen talepler sonrası İngiltere hükümeti bugüne kadar almış olduğu kararı değiştirdi ve Huawei ile olan ilişkisini kesmeye hazırlanıyor. Alınan karar sonrası bugüne kadar kurulmuş ekipmanların sökülmesi sağlanacak.

ABD hükümeti daha önce “İngiltere’nin, 5G altyapısında Huawei şirketinden hizmet almasının iki ülke arasındaki istihbarat paylaşımının yeniden değerlendirilmesine neden olabileceği” konusunda bir uyarıda bulunmuştu. İngiliz hükümeti Ocak ayında Huawei ve diğer riskli şirketlerin 5G ekipmanlarının kullanımına yüzde 35 oranında sınırlama getirmişti.

Johnson’ın masasına gelen son rapor ile Huawei ile İngiltere arasındaki bağları tamamen koparmaya imkan tanıyor. Rapora göre önümüzdeki 6 ay içerisinde Huawei’nin İngiltere’de kurulumunu yaptığı tüm 5G ekipmanlarının sökülmesi gerekiyor. Buradan oluşacak boşluğun hangi şirket tarafından doldurulacağı ise şu an için belirsizliğini koruyor. Çinli teknoloji devinin yetkilileri ise İngiltere’nin kendilerin güvenmemek için bir sebepleri olmadığını söylüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum