Yatırım yapmaya başla!

Huawei’nin ABD’li Şirketler ile Ticaret Yapması için Geçici Lisansının 6 Ay Daha Uzatılması Bekleniyor

Huawei’nin ticaret yapması için tanınan geçici lisansı 18 Kasım’da doluyor. Şirketin yeni bir geçici lisans alması bekleniyor.
Huawei’nin ABD’li Şirketler ile Ticaret Yapması için Geçici Lisansının 6 Ay Daha Uzatılması Bekleniyor

Çin merkezli en büyük teknoloji şirketlerinden biri Huawei, son dönemde en çok kendisine uygulanan ABD yaptırımları ile adından söz ettiriyor. Şirket yıl içerisinde milyonlarca akıllı telefon sevkiyatı yapıyor ancak ABD’li şirketlerin Huawei’yi kara listeye alması şüphesiz tüm faaliyetleri olumsuz etkiliyor.

Alınan yaptırım kararları nedeniyle başta Google olmak üzere ARM, Microsoft, Qualcomm gibi pek çok teknoloji devi Huawei ile ticaretini sınırlı bir alanda yürütmek durumunda kaldı. Bu ticareti yürümesi için bir süredir ABD hükümeti tarafından geçici lisans süreleri tanınıyor.

Huawei her ne kadar ürünlerinin büyük bölümünü kendi üretse de bileşen tedariki sırasında ABD’li şirketlere bağımlı durumda. Halihazırda yürürlükte olan lisansın süreci 18 Kasım itibariyle dolacak. Bazı çevreler tarafından bu sürenin tekrar uzatılmayacağı iddia edilmişti. Bir başka kaynağa göre kısa süre içerisinde lisans süresinin 6 ay daha uzatılacağı belirtiliyor.

Lisans Süresinin Uzatılması Bekleniyor

Huawei’ye tanımlanan geçici lisanslar sayesinde şirketin tanıttığı akıllı telefonlarda Android işletim sistemi yer alıyor. Bununla beraber mevcut telefonlar Android güncellemelerini almaya devam edebiliyor. 18 Kasım’da sürenin dolması ile beraber lisans tekrar uzatılmazsa bu durum sekteye uğrayabilir. Gelen bilgiler ise sürenin 6 ay daha uzatılacağı yönünde. Geçtiğimiz günlerde benzer bir açıklama ABD Ticaret Bakanlığı sekreteri Wilbur Ross tarafından gelmişti.

Ross Huawei ile ticaret yapmak isteyen 260’ı aşkın şirket olduğunu söylemişti. Bu şirketlerin hangileri olduğuna dair bilgi verilmezken, Android’in geliştiricisi Google’ın olduğuna kesin gözüyle bakılıyor. Bir diğer ihtimal ise ABD yaptırımlarının Huawei’nin üzerinden tamamen kalkma ihtimali. Şu an için buna düşük olasılık gözüyle bakılıyor ancak gerçekleşmesi halinde Mate 30 gibi telefonlarda Google servislerinin yer aldığını görebiliriz.

Huawei’den EMUI 10 Açıklaması

Huawei’den EMUI 10 Açıklaması

Çinli teknoloji devinin Android 10 tabanlı EMUI 10 arayüzünü kullanıcılarına dağıtmaya başladığı biliniyor. Güncellemeyi başta amiral gemileri olmak üzere pek çok akıllı telefon modeli alıyor. Şirketten yapılan açıklamada Mate 20, Mate 20 Pro, Honor Magic 2, Honor 20, Mate 20 RS Porsche Design, Mate 20 X (4G), Honor 20 Pro ve Honor V20 modellerine EMUO10 kararlı sürümün dağıtımının başlandığı ifade edildi.

Açıklamanın devamında ise yakın gelecekte arayüzü alacak modellere yer verildi. Mate 10, Mate 10 Pro, Mate 10 Porsche Design, Mate RS Porsche Design, P20 ve P20 Pro modellerinin açık beta sürümlerinin yayınlandığı ve yakın zamanda kararlı sürümlerinin geleceği duyuruldu.

EMUI 10 ile beraber telefonlarda pek çok iyileştirmenin olduğuna dikkat çekiliyor. Tema ve fontların yeni özelleştirme seçeneklerinin olduğu iyileştirmede video izleme ve oyun oynama anlamında da daha iyi bir deneyim sağlandığı belirtiliyor.

EMUI 10’un çoklu uygulama geçişlerinde de bir önceki işletim sistemine göre çok daha başarılı bir deneyim sunduğu ifade ediliyor. Yine de genel anlamda çok büyük değişikliklerin olduğunu söyleyemeyiz.  Gelen yenilikler arasında en dikkat çekeni ise şüphesiz karanlık mod özelliği olmakta.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum