Yatırım yapmaya başla!

Huawei’den ABD’li Şirketlere Bağımlı Olmadıklarını Vurgulayan Yeni Açıklama Geldi

Huawei Yönetim Kurulu Başkanı Liang Hua, ABD’li şirketlerin uyguladığı yaptırımların kendileri üzerinde çok az etkiye sahip olduğunu söyledi.
Huawei’den ABD’li Şirketlere Bağımlı Olmadıklarını Vurgulayan Yeni Açıklama Geldi

Çin’in önde gelen akıllı telefon üreticisi Huawei bilindiği üzere bir süredir ABD yaptırımlarının etkisi altında. Google almış olduğu karar ile şirketin Android lisansını askıya aldı. Teknoloji devinin piyasaya sürdüğü yeni akıllı telefon modellerinde Google servisleri bulunmuyor. Bununla beraber Qualcomm, ARM gibi şirkete bileşen sağlayan firmalar da ticaretlerini sınırlı bir alanda sürdürüyor.

Huawei genel anlamda ürünlerini kendisi üreten bir firma ancak bileşen tedariki için ABD’li şirketlerden destek alıyor. Huawei Yönetim Kurulu Başkanı Liang Hua’dan bu konuyla ilgili çarpıcı açıklamalar geldi. Başkan Hua, Huawei olarak ABD’li şirketlere bağımlı olmadıklarını ve yaptırımların kendilerinin üzerindeki etkisinin sınırlı olduğunu söyledi.

ABD’li şirketlerden gelen parçalar olmadan da üretimlerine devam ettiklerini söyleyen Huawei yöneticisi, tüketiciye ulaşmakta sıkıntı yaşamadıklarını belirtti. Diğer yandan ABD Başkanı Donald Trump’ın ülkedeki teknoloji şirketlerinin Huawei ile ticaret yapması için iki haftalık yeni lisans süresi tanıması bekleniyor.

Huawei Patronundan ABD’ye Yönelik Çarpıcı Sözler

Huawei Patronundan ABD’ye Yönelik Çarpıcı Sözler

Huawei Yönetim Kurulu Başkanı Liang Hua, bir süredir maruz kaldıkları yaptırımlardan zannedildiği kadar etkilenmediklerini belirten açıklamalarda bulundu. Hua CNBC’ye yaptığı değerlendirmede lisans sürelerinin uzatılmasına yönelik ifadelere yer verdi. Çinli teknoloji devinin patronu konuyla ilgili, “Lisanslarda bir uzatma söz konusu olsa da olmasa da, Huawei üzerindeki gerçek etki açısından bakıldığında, sınırlı olacaktır. Bizim ürünlerimiz, ABD bileşenlerine bağlı olmaksızın, gönderilebiliyor” diye konuştu.

Kendilerinin ABD’li şirketlerin en büyük müşterilerinden biri olduğuna dikkat çeken Hua, “ABD’li şirketlerin Huawei’ye ürün satışına izin verilmemesi durumunda, bu onlara zarar verir. Huawei 5G istasyonları da dahil olmak üzere tüm temel ürün gruplarının üretim ve dağıtım aşamalarını garanti altına alabiliyor” açıklamasında bulundu.

Bilindiği üzere Huawei dünyanı en büyük telekomünikasyon üreticilerinden biri ve 5G’ye yönelik büyük yatırımlar yapıyor. Çin’in 5G konusunda öncü ülkelerden biri olmasında Huawei’nin önemli bir rolü var. ABD yönetiminin baskılarına rağmen Huawei Ekim ayı içerisinde sektörün önde gelen operatörleri ile 60’dan fazla 5G sözleşmesi imzaladı.

Hükümet ile Doğrudan Temas Yok

Hükümet ile Doğrudan Temas Yok

Huawei’nin patronu Liang Hua, ABD hükümeti ile doğrudan bir iletişime sahip olmadıklarını söyledi. Kendisine yetkililer ile ilgili olan temaslarının olup olmadığı sorusuna, ‘onlarla konuşacak bir kanalımız yok’ açıklamasında bulundu.

Trump yönetiminin teknoloji şirketleri ile ilgili yeterince bilgi sahibi olmadığını söyleyen Hua, iletişim eksikliğinin bu sebepten dolayı yaşandığını belirtti. Geçtiğimiz günlerde ABD Adalet Bakanı William Barr, Huawei ve ZTE’yi hedef gösteren açıklamalar yapmış ve Federal Ticaret Komisyonu’na kendileri ile ticaret yapılmaması gerektiğini belirten bir mektup yazmıştı.

Bu gelişmeye dair soruya da cevap veren Hua, böyle bir durumun sadece kırsal kesimlerdeki geniş bant ağ tedarikçilerine zarar vereceğini ancak ABD’de büyük bir dijital bölünme yaşanabileceğini ifade etti. Diğer yandan geçtiğimiz Eylül ayında Huawei CEO’su Ren Zhengfei, 5G teknolojilerini ABD’li şirketler ile paylaşacaklarını söylemişti. Huawei patronu Liang Hua ise şu ana kadar bu konuyla ilgili kendilerine bir talebin ulaşmadığını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum