Yatırım yapmaya başla!

Huawei: ABD Kaybeden Pozisyonunda ve Rekabet Edemediği için Şirketi Karalamaya Çalışıyor

Huawei’in ilk kez 100 milyar doları aştığı gelir bilançosunun ardından konuşan Yönetim Kurulu Başkanı, ABD’nin rekabet edemediği şirketi karalamaya çalıştığını söyledi.
Huawei: ABD Kaybeden Pozisyonunda ve Rekabet Edemediği için Şirketi Karalamaya Çalışıyor

Huawei’in ilk kez 100 milyar doları aştığı gelir bilançosunun ardından konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Guo Ping, ABD’nin bir kaybeden tavrına sahip olduğunu ve rekabet edemediği için şirketi karalamaya çalıştığını söyledi.

Rekor gelirin üzerine şirketin Shenzen’deki genel merkezinde düzenlenen basın toplantısı sırasında ABD’ye saldıran Guo Ping, “ABD hükümeti bir kaybedenin tavrına sahip. Huawei’i lekelemek istiyor çünkü bize karşı rekabet edemiyor.” dedi. Sonuçta ABD uzun süredir Huawei’in ağ donanımının ülkeler için risk teşkil ettiğini çünkü Çin hükümeti tarafından casusluk için kullanılabileceği savunuyordu. Şirket ise suçlamaları defalarca reddetmiş hatta geçtiğimiz günlerde WSJ’ye verdiği ilanla kendini savunmaya çalışmıştı.

“Duyduğunuz her şeye inanmayın” ifadeleriyle başlayan ve ABD medyasına açık mektup olarak sunulan ilanda Huawei, gazetecileri şirketin kampüslerine davet etmişti.

Huawei Yönetim kurulu başkanı Casusluk İddialarına Cevabı Ayrıca ABD’yi devlet kurumlarının firmanın ekipmanını satın almasını yasaklayan bir yasa nedeniyle dava etmişti. Nitekim ABD’nin casusluk iddiaları nedeniyle Huawei, dünyanın birçok yerinde kapalı kapılarla karşılaşmış, Yeni Zelanda ve Avustralya gibi pek çok ülke telekomünikasyon ekipmanı sağlayıcısını 5G ağlarının dışında tutmuştu. Fakat yaşananlara rağmen Çinli dev, 2018 sonuçlarında rekor bir gelir ve kar elde etmeyi başardı.

Huawei Başkanı Guo da ABD eylemlerinin şirketi bir dereceye kadar rahatsız ettiğini ama müşterilerin Çinli satıcının ekipmanlarını kullanıp kullanmama konusunda kendi kararlarını vereceklerini söyledi.

Huawei Yönetim Kurulu Başkanı Guo Ping ABD Eylemleri Bizi Bir Dereceye Kadar Etkiliyor “Huawei ile çalışmayı seçen ülkeler, dijital ekonomideki bir sonraki büyüme dalgasında avantaj elde edecekler.” diyen Guo, casusluk iddialarına ilişkin sorulara da Pekin’in ekipmanlarıyla casusluk çalışmaları yapmasına izin vermenin intihara eşit olacağını belirterek; “intihar etmeye niyetiniz yok” ifadeleriyle cevap verdi. Keza birçok ülke de Huawei’i 5G ağından harç tutmak için şirkete yasak koymamıştı.

Uzmanların bir kısmı Huawei’in güvenlik riski teşkil etmediği yönündeki güvencelerine rağmen şirkete kuşkuyla bakıyorlardı. Bunun gerekçesi olarak ise Çin’in talep etmesi halinde her yerli şirketin ülkeye istihbarat toplamakta yardım etmek zorunda kalacağı şeklindeki yasaları veriyorlardı. İngiltere, bu haftanın başlarında Huawei yazılımının hala İngiliz mobil ağları için risk teşkil ettiğini bildirse de şirketi yasaklamamış, İtalya ile Almanya da herhangi bir yasak konusunda teşebbüste bulunmamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum