Yatırım yapmaya başla!

Huawei ile ABD Arasındaki Gerilim Yakın Gelecekte Sona Erebilir

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Huawei sorunu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
Huawei ile ABD Arasındaki Gerilim Yakın Gelecekte Sona Erebilir

Geçtiğimiz yıldan bu yana ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşları çok sayıda şirketi etkilemeye devam ediyor. Bu şirketlerin başında ise Çin merkezli teknoloji devi Huawei’yi gösterebiliriz. Trump hükümeti Huawei tarafından üretilen ekipmanların güvenli olmadığını iddia ediyor. Teknoloji devinin Çin hükümeti lehine casusluk yaptığını ise her fırsatta gündeme getiriyor.

Huawei ise suçlamalara dair somut bir kanıt olmadığını belirtiyor ve iddiaları reddediyor. Ancak bu durum teknoloji devinin geçtiğimiz yıldan bu yana yaptırımlara maruz kalmasına engel olamadı.ABD Ticaret Bakanlığı tarafından karar sonrası ülkedeki teknoloji şirketleri ile Huawei’nin ilişkileri oldukça kısıtlandı. Huawei’yi en çok etkileyen yaptırımların başında ise Google cephesinden gelen hamleler etkiliyor.

Teknoloji devi piyasaya yeni sürdüğü akıllı telefon modellerinde Google bünyesi altındaki uygulamalara yer veremiyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda Mate 30 ailesi tanıtıldı. Telefon Çin’de büyük ilgi görürken, küresel pazarda tam anlamıyla satışa sunulabilmiş değil. Son gelişmeler bu şekildeyken, durumun seyrini değiştirebilecek yeni açıklamalar geldi.

Davos’ta Huawei Açıklaması

Davos’ta Huawei Açıklaması

Huawei ürünlerinin büyük bölümünü kendisi üretiyor olsa da ABD’li teknoloji şirketlerinden ürün tedariği sağlıyor. Yaptırımlar nedeniyle Çinli şirket için işlerin daha da zorlaştığı biliniyor. ABD’li şirketler ise Huawei ile iş birliğine devam etmek adına kurallar üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Konuyla ilgili son açıklama ise ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’tan geldi. Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Ross, Huawei ile ilişkilerin önümüzdeki süreçte rayına oturabileceğine dair açıklamalarda bulundu.

Ross konuyla ilgili verdiği röportajda, “Çin ile ABD arasındaki ticareti geliştirecek ve gerekli tedarik sürecinin işlemesini sağlayacak kısa vadede ortaya çıkacak çalışmalar var.” değerlendirmesinde bulundu. Bakan bu konu hakkında yeni bir departman kurulacağını ve sonrasında yeni açıklamalar yapacağını dile getirdi. Ross, amaçlarının Huawei’yi ABD teknolojisinden mahrum etmek değil ülkenin ulusal güvenliğini korumak olduğunun altını çizdi.

Bu arada Huawei’nin Şubat ayı içerisinde düzenlemesi planlanan geliştirici konferansı, Çin’in Wuhan kentinde yaşanan virüs olayları nedeniyle ertelendi. Pek çok şirketin bu olay nedeniyle etkinliklerini ertelediği biliniyor. Huawei Geliştirici Konferansı yapılan açıklama ile 27 Mart tarihinde düzenlenecek. Bu tarihe kadar Huawei ile ABD hattında olumlu gelişmelerin yaşanabileceği konuşuluyor.

Huawei Kendi Planını Yapıyor

Huawei Kendi Planını Yapıyor

Geçtiğimiz günlerde ABD ile Çin ticaret anlaşması için birinci aşaması gerçekleşti. Bu müzakerelerde Huawei’nin gündeme gelmediği Bakan Ross tarafından ifade edildi. Huawei’nin ürünlerinde kullandığı ABD menşeli ekipmanlar ise yaptırımlar nedeniyle Çinli teknoloji evini köşeye sıkıştırıyor. Geçtiğimiz günlerde Çin hükümeti de Huawei’ye yaptırım uygulayan ABD’li şirketlere misilleme yapma tehdidinde bulunmuştu.

Bakan Ross’tan gelen son açıklamalar ise önümüzdeki günlerde sürecin yumuşama trendine gireceğini gösteriyor. Huawei dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biri konumunda ve çok sayıda ülke ile 5G anlaşmaları yapmaya devam ediyor. Bu durum ABD tarafından hoş karşılanmasa da Avrupa ülkeleri Huawei’ye karşı ılımlı yaklaşıyor.

Diğer yandan Huawei her türlü olumsuz ihtimale karşı kendi alternatif modellerini geliştirmiş durumda. Bunların başında ise geçtiğimiz aylarda tanıtımı yapılan HarmonyOS geliyor. Huawei CEO’su Ren Zhengfei geçtiğimiz günlerde HarmonyOS’un geleceğine dair dikkat çeken açıklamalarda bulunmuştu. Çinli teknoloji devi Huawei Mobil Servisleri adı ile kendi altyapısını oluşturmaya devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum