Yatırım yapmaya başla!

Huawei, ABD Federal İletişim Komisyonu’nun Son Yaptırımına İtiraz Edecek

Çinli teknoloji şirketi Huawei geçtiğimiz günlerde FCC’nin almış olduğu yaptırım kararına itiraz edecek.
Huawei, ABD Federal İletişim Komisyonu’nun Son Yaptırımına İtiraz Edecek

ABD ile Çinli teknoloji şirketi Huawei arasında tansiyon düşecek gibi durmuyor. Geçtiğimiz aylardan bu yana ABD’li teknoloji şirketlerinin Huawei’ye yönelik yaptırımları sürüyor. Google başta olmak üzere Qualcomm, Microsoft gibi çok sayıda önde gelen şirket Huawei’yi kara listeye eklemiş durumda. Ticaretin belirli ürünler ile sınırlı olarak sürdürülmesi için yeni lisans süreleri tanımlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde ise Huawei ve ZTE’ye yönelik Federal İletişim Komisyonu tarafından yeni bir yaptırım kararı alınmıştı. Alınan karar ile her iki Çinli teknoloji şirketine ait ekipmanların alımına ABD hükümeti tarafından devlet finansmanı kesilmiş oldu.

Trump yönetimi Huawei ve ZTE’yi ulusal güvenlik tehdidi statüsüne koymuş durumda. Şirketlere yönelik suçlamaların odağında ise Çin hükümeti lehine casusluk yapma iddiaları yer alıyor. Huawei ve ZTE bu suçlamaları reddediyor ancak yaptırımlara maruz kalmaya devam ediyor. Gelen son habere göre Huawei, FCC’nin almış olduğu son karara itiraz edecek.

Huawei’den Son Karara İtiraz

Huawei’den Son Karara İtiraz

Çinli Huawei ile ABD hükümeti arasındaki sorunlara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Geçtiğimiz günlerde ekipmanlara devlet finansmanının kesilmesi kararına Huawei itiraz etmeye hazırlanıyor. Şirket yaptırımlar nedeniyle ABD pazarından büyük ölçüde dışlanmış durumda. Ancak kullanıcı sayısı az olan operatörlerin bir bölümü Huawei imzalı ekipmanlar kullanıyor. Yaptırımların bu firmaları olumsuz etkileyeceği konuşuluyor.

Huawei’nin aleyhine alınan son karar için New Orleans’ta bulunan temyiz mahkemesine başvuruda bulunacağı öğrenildi. Kararın çıktığı günden bu yana teknoloji devinin itiraz etmesi için önünde 30 gün süre bulunuyor. Şirketten yapılacak itiraza dair paylaşılan yazıda “FCC, Huawei’ye yönelik yaptırım kararında ulusal güvenceyi sebep gösterdi ancak Huawei’nin güvenlik riski oluşturduğuna dair bir kanıt sunmadı” ifadelerine yer verildi.

ABD’li Şirketler Huawei ile Ticarete İstekli

ABD’li Şirketler Huawei ile Ticarete İstekli

ABD hükümeti uzun zamandır Huawei ve ZTE’yi Çin hükümeti lehine casusluk faaliyetleri yürütmek ile suçluyor. Huawei ise bu suçlamalara karşı çıkıyor ve ABD cephesini konuyla ilgili somut bir kanıtı olmadığını belirtiyor. Huawei’nin yapacağı itirazdan nasıl bir sonuç çıkar bilinmez. Ancak ABD’li teknoloji şirketleri Huawei ile ticaret yapmaya fazlasıyla istekli. Bugüne kadar Ticaret Bakanlığı’na 300’ü aşkın lisans başvurusu yapılmış durumda.

Geçtiğimiz günlerde başvuruda bulunan şirketler arasından yazılım devi Microsoft’un lisansı onaylandı. Bu karar sonrası Huawei’nin dizüstü bilgisayarlarında Windows 10 ve Office gibi popüler yazılımlara yer verilebilecek. Tüm bu gelişmeler ışığında kısa vadede ABD yönetimi ile Huawei arasındaki çekişmenin sonu gelecek gibi durmuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum