Yatırım yapmaya başla!

Huawei’nin Bünyesindeki Bazı ABD Vatandaşı Çalışanlarını Ülkesine Geri Gönderdiği Ortaya Çıktı

ABD’nin Huawei’ye yönelik almış olduğu katı yaptırımlar sonrasında Çinli teknoloji devinin bünyesindeki bazı ABD vatandaşlarını gönderdiği ortaya çıktı.
Huawei’nin Bünyesindeki Bazı ABD Vatandaşı Çalışanlarını Ülkesine Geri Gönderdiği Ortaya Çıktı

Son dönemde gündemin başlıca konularından birisi olan Huawei ile ABD arasında yaşanan gerilimin tansiyonu düşmek bilmiyor. Başta Google olmak üzere Microsoft, ARM, Qualcomm gibi ABD merkezli teknoloji devlerinin Huawei’ye karşı uygulamış olduğu yaptırımlar sonrası Çinli şirket kendi stratejisinde önemli değişikliklere gidiyor. Bilindiği üzere Google tarafından Android desteğinin kesilmesi ile karşılaşan şirket şu sıralar kendi işletim sistemini geliştirmek ile meşgul.

Şirket son olarak geçtiğimiz günlerde kendisine uygulanan yaptırımların iptal edilmesi için ABD’ye karşı yasal işlem başlatmıştı. Ancak gelen son haberler Huawei’nin almış olduğu kararların bunlarla sınırlı olmadığını gösteriyor. Şirketin geçtiğimiz günlerde bünyesinde bulunan ABD vatandaşı çalışanları ülkesine gönderdiği ortaya çıktı.

Huawei’den ABD Çalışanlarına Yönelik Karar

Huawei’den ABD Çalışanlarına Yönelik Karar

Çinli teknoloji devine uygulanan yaptırımlar sonrası şirketin CEO’sundan çeşitli açıklamalar geliyordu. Ancak bu sefer gelen haber son derece dikkat çekici. Gelen son haberlere göre Huawei’nin Shenzen şehrinde bulunan merkezi tesisinde çalışanlarının ABD’lilerle yapacağı toplantıları iptal edildi. Üstelik alınan karar bununla da sınırlı değil. Şirket genel merkezinde çalışan ABD’li kişileri ülkesine gönderiyor.

Financial Times’ta yer alan habere göre şirketteki ABD’li çalışanlara eşyalarını toplamaları ve gitmeleri söylendi. Şirketin üst düzey yetkililerinden Dang Wenshuan, genel merkezin Ar-Ge departmanında bulunan iki ABD vatandaşının ülkesine gönderildiğini belirtti. Bu karar yaklaşık 2 hafta önce alınmış.

Yaşanan durumun ABD yaptırımları ile aynı tarihe denk geldiği görülüyor. Çin cephesinde bu gelişmeler yaşanırken Google’dan Huawei’ye yumuşama sinyali geldi. Şirket Android Q sürecini Huawei için yeniden başlatma kararı aldı.

Mate 20 Pro için Android Q Süreci Başladı

Mate 20 Pro için Android Q Süreci Başladı

Google’ın almış olduğu Android kararı ile amiral gemisi Mate 20 Pro, Android Q Beta programından çıkarılmıştı. Ancak Google almış olduğu yeni karar ile Huawei’ye yeşil ışık yaktı. Mate 20 Pro yeniden Android Q geliştirme sürecine eklendi. Dolayısıyla Mate 20 Pro kullanıcıları önümüzdeki günlerde yayınlanacak Android Q güncellemesini alabilecekler.

Google’ın almış olduğu bu kadar hiç şüphesiz Mate 20 Pro kullanıcılarını biraz olsun rahatlatacaktır. Halihazırda ABD’nin yaptırım kararları 90’gün erteleme süreci içerisinde. Önümüzdeki süreç yeni gelişmelere gebe olacak gibi görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum