Yatırım yapmaya başla!

Huawei’den ABD’ye Çağrı: Haksız ve Politik Gerekçeli Eylemini Durdur

Huawei, ABD’nin daha fazla kuruluşunu kara listeye eklemesini adaletsiz ve politik gerekçeli olduğunu söyledi. İşte detaylar;
Huawei’den ABD’ye Çağrı: Haksız ve Politik Gerekçeli Eylemini Durdur

Çinli telekomünikasyon devi Huawei, ABD hükümetinin Huawei’e bağlı daha fazla şirketi kara listeye eklemesinin adaletsiz ve politik açıdan motive edilmiş olduğunu, bunun ülkenin teknolojik liderliğini ilerletmesine yardım etmeyeceğini söyledi.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, dünkü açıklamasında ülkedeki bazı telekom şirketlerinin Huawei’e bağımlı olduğunu ve bu nedenle yaptırımları 90 günlüğüne ertelemenin uygun görüldüğünü dile getirmişti. Ertelemenin 19 Kasım civarında sona ereceğini bildiren Ross, Huawei’in 46 iştirakinin daha listeye eklenmesine karar verdiklerini sözlerine eklemişti.

Diğer taraftan kritik karar öncesinde Donald Trump Huawei ile iş yapmak istemediğini çünkü bunun ulusal bir güvenlik tehdidi olduğunu açıkça belirtmişti.

Trump Huawei İş Yapmak İstemiyor Gelişmeler üzerine açıklama yapan Huawei; “Bu eylemler serbest piyasa rekabetinin temel ilkelerini ihlal ediyor. ABD şirketleri de dahil olmak üzere hiç kimsenin çıkarına değiller” dedi. Washington’un iştiraklerinin daha fazlasını Entity List olarak adlandırılan kara listeye eklemesini “politik gerekçeli” ifadeleriyle tanımlayan Huawei; “Huawei’nin işlerini bastırmaya çalışmak ABD’nin teknolojik liderliğe ulaşmasına yardımcı olmayacak” ifadelerini kullandı.

Huawei, bugünkü açıklamasında ayrıca ABD hükümetini bu haksız müdahaleye son vermeye ve Huawei’i Varlık Listesi’nden çıkarmaya çağırdı.

Huawei ABD: Haksız Müdahale DurdurÇinli teknoloji devi, kararın işletme üzerinde önemli bir etkisi olmayacağını da vurguladı. Huawei Yönetim Kurulu Başkanı Liang Hua, “ne üretim ne de sevkiyat tek bir gün için kesintiye uğradı” diyerek şirketin daha önceki açıklamalarıyla örtüşür şekilde konuştu.

Huawei gelir tahminini düşürüp önümüzdeki iki yıl 30 milyar dolarlık darbe tahmin etmesine rağmen Huawei CEO’su 30 milyar dolar için küçük bir şey demişti. Bir hafta önce yaptığı açıklamada da ABD ile ilişkiler düzelmese bile yolumuza devam edeceğiz ifadelerini kullanmış, şirketin Washington yaptırımlarından etkilenmeyeceğini savunmuştu.

Düşünce kuruluşu Amerikan Girişimcilik Enstitüsü’nden James Pethokoukis, dün verdiği bir demeçte Başkan Trump’ın Huawei’i bir pazarlık kozu ve ticaret anlaşması için baskı noktası olarak gördüğünü belirtti. Yine de yönetimde şirketi öldürmek isteyenlerin de bulunduğunu ama Trump’ın böyle bir şey istediğine dair kanıt bulunmadığını ve oyunun sonunu görmenin zor olduğunu aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum