Yatırım yapmaya başla!

Huawei ABD Baskısı Etkisiyle Avrupa’da Kan Kaybediyor

ABD’nin artan baskısı nedeniyle Huawei’nin Avrupa’da yara aldığı belirtiliyor.
Huawei ABD Baskısı Etkisiyle Avrupa’da Kan Kaybediyor

Çinli teknoloji şirketi Huawei telekomünikasyon ve akıllı telefon pazarının önde gelen üreticileri arasında yer alıyor. Geçtiğimiz yıldan bu yan 5G teknolojisine yönelik yatırımların hız kazandığına tanık oluyoruz. Bu altyapıya en fazla yatırım yapan şirketlerin başında ise Huawei geliyor. Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde Çinli şirketin iş birlikleri bulunuyor. Bununla beraber geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımları Huawei’ye büyük zarar veriyor.

Ulusal güvenlik tehdidi olarak görülen şirket Çin hükümeti ile veri paylaşmakla suçlanıyor. Huawei bu iddiaları reddetse de yaptırımlara maruz kalmaktan kurtulamadı. ABD ve İngiltere’de Huawei’nin 5G ekipmanlarının kullanımı yasaklanmış durumda. Bunun yanı sıra şirketin akıllı telefon üretiminde ABD’li şirketler ile ticaretinin yasaklandığı biliniyor.

Trump hükümeti başka ülkelerin de Huawei ile ticaretini engellemek için baskısını artırıyor. Konuyla ilgili yeni bir iddia daha ortaya atıldı. Çinli şirketin Avrupa’da kısıtlamalar nedeniyle zor günler yaşamaya başladığı belirtiliyor.

Huawei, Avrupa’da Baskı Görüyor

Huawei, Avrupa’da Baskı Görüyor

Huawei’nin Avrupa Başkan Yardımcısı Abraham Liu, Çinli teknoloji devinin yarı iletken tedarik sürecinde zor günler yaşadığını söyledi. Şirketin 5G müşterilerine gerekli hizmeti sağladığını belirten Liu, “Geçen yıl başlayan yaptırımlardan bu yana, ABD’li tedarik üreticilerinin bizimle iş yapmasına izin verilmiyor. Bu nedenle önceki ortaklarımızla çalışma şansını bulamıyoruz. Bu nedenle Ağustos ayı itibariyle her şey daha da zorlaştı” diye konuştu.

ABD hükümetinin kendilerine yönelik casusluk iddialarını reddeden Liu, Trump yönetiminin yarı iletken üreticilere şantaja varan baskılarda bulunduğunu ifade etti. Bugüne kadar yaptıkları yatırımlar sonucu güçlü bir altyapıya sahip olduklarını söyleyen Abraham Liu, mevcut müşterilerine hizmet vermeye devam edeceklerini belirtti. Çinli yönetici ayrıca artan ABD baskısı nedeniyle bazı firmaların Nokia ile iş birliği yaptığını sözlerine ekledi.

Halihazırda yaptırımlar nedeniyle Huawei’nin yeni nesil telefonlarında Google servisleri kullanılamıyor. Bu nedenle Play Store, Gmail, YouTube, Haritalar gibi popüler Google uygulamaları kullanılamıyor. Kısıtlamadan dolayı küresel pazarda Huawei telefonların satışları olumsuz etkileniyor. Avrupa pazarında Huawei kullanıcı sayısının 90 milyonu geçtiği belirtiliyor. Çinli teknoloji devi bir süredir HMS ve HarmonyOS gibi kendi hizmetlerine yönelik yatırımlarını artırmış durumda.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum