Yatırım yapmaya başla!

Huawei’yi ABD Baskısının Artması ile Beraber Kötü Günlerin Beklediği İddia Edildi

Analist Ming-Chi Kuo, Eylül ayından itibaren Huawei’yi zor günlerin beklediğini söyledi.
Huawei’yi ABD Baskısının Artması ile Beraber Kötü Günlerin Beklediği İddia Edildi

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Huawei, telekomünikasyon ve akıllı telefon pazarındaki gücü ile sıkça adından söz ettiriyor. Çinli teknoloji devi son yıllarda piyasaya sürdüğü akıllı telefon modelleri ile kullanıcıların beğenisini topladı. Öyle ki raporlar Huawei’nin akıllı telefon pazarının en büyük üreticisi olduğunu göstermeye başladı.

Şirket bu büyümenin yanı sıra geçtiğimiz yılın Mayıs ayından bu yana ABD yaptırımlarına maruz kalıyor. Trump hükümeti Huawe’yi ulusal güvenlik tehdidi oluşturduğu gerekçesiyle kara listeye almış durumda. Bu karar sonrası ABD’li şirketlerin Huawei ile ticaret yapması için hükümetten lisans alması gerekiyor.

Hükümet bununla da yetinmedi ve geçtiğimiz aylarda ABD donanımı ya da yazılımını kullanan diğer şirketlerin de Huawei ile olan ticaretini kısıtladı. Kısıtlama ile beraber Kirin işlemcileri üreten TSMC ile Huawei’nin bağlantısı kesilmiş oldu. Analist Ming-Chi Kuo’ya göre Çinli teknoloji devini önümüzdeki süreçte daha zor günler bekliyor olabilir.

Huawei için İyimser ve Kötümser Senaryo

Huawei için İyimser ve Kötümser Senaryo

Analist Ming-Chi Kuo, Huawei için iki farklı senaryoya yer verdi. Bu senaryolar iyimser ve kötümser olarak ikiye ayrılıyor. Huawei 2020 yılı içerisinde ABD yaptırımlarına rağmen güçlü bir performans ortaya koydu. Üstelik yıl içerisinde COVID-19 pandemisi pek çok şirketi olumsuz etkilerken, Huawei büyümesini sürdürdü.

Kuo’ya göre 15 Eylül tarihinden itibaren Çinli teknoloji devi için işler daha da kötüye gidebilir. Bu tarihten itibaren ABD hükümeti tarafından Huawei ile ticaret yapan tüm şirketler kara listeye eklenecek. Dolayısıyla Qualcomm ve MediaTek gibi şirketlerden işlemci alamayan Huawei, kendi Kirin işlemcilerini de üretemeyecek noktaya geldi.

Geçtiğimiz günlerde MediaTek, Huawei ile ticaret yapmak için ABD hükümetinden izin istemişti. Ancak bu başvuru henüz hükümet tarafından onaylanmadı. Kuo’nun Huawei için belirlediği iyimser senaryo, şirketin akıllı telefon pazarında büyük bir düşüş yaşayacağına işaret ediyor. Kötümser senaryoda ise teknoloji devi akıllı telefeon pazarından tamamen çekilme kararı alabilir.

Böyle bir ihtimalin gerçekleşmesi halinde Huawei imzalı akıllı telefonlar tarihteki yerini alabilir. Tabi buradan oluşan boşluk, Apple, Samsung, Xiaomi ve OPPO gibi rakip şirketlerin daha fazla satış yapmasına neden olabilir. Huawei’den Kuo’nun raporuna dair herhangi bir açıklama gelmedi. Teknoloji devi kendi uygulama mağazası App Gallery ve işletim sistemi HarmonyOS’a yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Dolayısıyla böyle bir olasılığın çok düşük olduğunu söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum