Yatırım yapmaya başla!

Huawei, ABD’den Sonra Başka Ülkelerden de Kötü Haberler Gelebilir

G7 ülkeleri başta olmak üzere bazı ülkeler Huawei ile olan 5G anlaşması yapmaktan vazgeçebilir.
Huawei, ABD’den Sonra Başka Ülkelerden de Kötü Haberler Gelebilir

Çinli teknoloji devi Huawei telekomünikasyon sektörünün en büyük şirketlerinden biri konumunda. Son yıllarda birbirinden iddialı akıllı telefon modelleri geliştiren şirket, Samsung Apple gibi devlerle rekabet ediyor. Şirket akıllı telefon pazarında Samsung’dan sonra en büyük üretici konumunda.Teknoloji devi son yıllarda 5G yatırımlarına hız vermiş durumda.

Hem akıllı telefon hem de altyapı tarafında yatırımlarını artıran Huawei, sektörün önde gelen şirketleri arasında yer alıyor. Bilindiği üzere Çinli teknoloji devi geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımlarının etkisi altında. Başkan Trump, Huawei’nin Çin hükümeti için casusluk faaliyetleri yürüttüğünü iddia ediyor. Bu nedenle ABD’li şirketlerin Huawei ile ticaret yapmak için lisans almaları gerekiyor.

ABD hükümeti bununla da yetinmiyor ve müttefiki olan ülkelerin de Huawei ile arasında mesafe koymasını istiyor. Daha önce Huawei ile iş birliği yapan ülkelerle istihbarat paylaşımının kesilmesi bile gündeme geldi. İlerleyen günlerde başka ülkelerin de Huawei ile 5G bağını kesebileceği belirtiliyor.

ABD G7 Ülkelerine Huawei Baskısı Yapmaya Hazırlanıyor

ABD G7 Ülkelerine Huawei Baskısı Yapmaya Hazırlanıyor

Başkan Trump’ın G7 ülkelerinde Huawei ile çalışmak yerine alternatif bir altyapı kurulması konusunda iş birliği teklifi yapması bekleniyor. G7 ülkeleri arasında ABD’nin yanı sıra Almanya, Avrupa Birliği, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya ve Kanada gibi ülkeler yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde İngiltere’den de Huawei ile 5G çalışmalarını durdurma haberi gelmişti. Ülkenin 5G altyapısının yüzde 35’i Huawei tarafından kurulmuştu.

İngiltere’nin ABD’den 10 ülkenin yer aldığı bir grup kurmasını istediği belirtiliyor. Oluşturulan yeni grup Huawei’nin 5G sistemine muadil bir altyapı kurma çalışmalarında bulunması planlanıyor. G7 ülkelerinin haricinde Güney Kore, Hindistan ve Avustralya’nın da bu projenin içerisinde bulunması bekleniyor. Avrupa’da faaliyet gösteren Nokia ve Ericsson’un bu gruptaki ülkelerin 5G altyapısını kuracağı iddia ediliyor.

Çinli teknoloji devinin böyle bir gelişme karşısında ne yapacağı ise merak ediliyor. Huawei yaptırımlar nedeniyle akıllı telefon tarafında da zor günler geçiriyor. Şirketin yeni nesil telefonlarında Google uygulamaları kullanılamıyor. Play Store başta olmak üzere YouTube, Haritalar gibi popüler servislerden mahrum kalan şirket, kendi mobil altyapısını oluşturuyor. Şirket son olarak Türkiye ve Rusya’daki telefonlarında arama motoru hizmeti için Yandex ile anlaşma yaptı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum