Yatırım yapmaya başla!

Huawei ABD Ambargosuna Rağmen Marka Değerini Yükseltiyor

Çinli teknoloji devi Huawei, marka değeri sıralamasında 10. sıraya kadar yükseldi.
Huawei ABD Ambargosuna Rağmen Marka Değerini Yükseltiyor

Çin’in önde gelen teknoloji şirketi Huawei akıllı telefon pazarı ve telekomünikasyon alanında yaptığı büyük yatırımlar ile adından söz ettiriyor. Şirket akıllı telefon satışlarında Samsung’dan sonra en fazla paya sahip firma konumunda. 5G pazarında ise dünyanın bir numaralı telekomünikasyon şirketi olarak öne çıkıyor. Teknoloji devi geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımları ile sıkça gündeme geliyor. Trump yönetimi Huawei’yi Çin hükümeti lehine casusluk faaliyetleri yapmakla suçluyor.

ABD’de Huawei’nin 5G ekipmanlarının alımı yasaklanmış durumda. Japonya, Yeni Zelanda, Avustralya gibi ülkeler de ABD’den gelen talep doğrultusunda Huawei ile iş birliği yapmama kararı almıştı. Avrupa’da ise pek çok ülke Huawei ile çalışmaya istekli görünüyor. Geçtiğimiz günlerde İngiltere, Huawei’nin 5G altyapısını kurmasına izin verdiğini duyurmuştu. Keza Avrupa Birliği’nden de Huawei’ye yönelik herhangi bir yaptırım kararı çıkmadı. Çinli teknoloji devi tüm bu gelişmeler ışığında marka değerini artırmaya devam ediyor.

Huawei Yükselişini Sürdürüyor

Huawei Yükselişini Sürdürüyor

Teknolojinin pek çok farklı alanında aktif olarak faaliyet gösteren Huawei, ABD ambargosuna rağmen marka değerini artırmaya devam ediyor. Brand Finance raporuna göre Huawei dünyanın en büyük 10. marka değerine sahip şirketi oldu. Çinli şirket 2019 yılı itibarıyla 12. sırada yer almıştı.

Yüzde 4.5’luk büyüme Huawei’nin ilk 10 şirket arasında yer almasını sağladı. Geçtiğimiz yıldan bu yana 5G’ye yönelik yatırımlar rekabeti artırırken Huawei’nin yükselişine de zemin hazırlamış oldu. Dünyanın en değerli şirketleri sıralamasında ABD, 205 firma ile firmalar yüzde 45.4 gibi bir üstünlüğe sahip. ABD’yi yüzde 18.9 ile Çin merkezli 70 şirket takip ediyor.

Raporda “Telekom endüstrisi için bir sonraki büyük fırsat olan 5G alanında rekabet, Huawei’nin geleneksel olarak batı tedarikçileri tarafından kapsanan pazarlara girmesinin ardından şiddetlenerek devam ediyor. Tartışmalarına rağmen Çinli dev, net bir ilerleme kaydediyor ve 65,1 milyar dolarlık bir marka değeriyle ilk defa dünyanın ilk 10 en değerli markası arasında yer alıyor.” ifadelerine yer verildi. Rapora göre Huawei’nin marka değerinin 65 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

Huawei CEO’su Richard Yu konuyla ilgili açıklamasında, “Tüm senaryo stratejisi, önümüzdeki 5 ila 10 yıl boyunca Huawei’nin ana odak noktası olmaya devam edecek. Tabletlerin, PC’lerin, VR cihazların, giyilebilir cihazların, akıllı ekranların, akıllı hoparlörlerin, arabaların ve IoT cihazlarının gerçekten sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunmak için akıllı telefonlara bağlı olduğu entegre bir ekosistem oluşturma taahhüdümüzde kararlıyız.” diye konuştu.

Huawei’nin ilk 10’a girdiği raporda diğer firmalar şu şekilde: Amazon, Google, Apple, Microsoft, Samsung, ICBC, Facebook, Walmart, Ping An. Çinli şirket her yıl 10 ila 15 milyar dolar arası Ar-Ge yatırımı gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz yıl AB Endüstriyel Ar-Ge Yatırım Puan Tablosu’nda dünyanın beşinci firması olan Huawei ayrıca 400’ü aşkın organizasyon etkinliğine dair üyeliğe sahip.

Huawei’nin Geleceği Merak Konusu

Huawei’nin Geleceği Merak Konusu

Şirket geçtiğimiz yıl ABD yaptırımlarına rağmen 240 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Piyasaya yeni sürülen Mate 30 serisi ve katlanabilir telefon Mate X modelinde Google servislerinin bulunmuyor olması en büyük handikap konumunda.

YouTube, Gmail, Play Store gibi servislerden yoksun olan telefonlar küresel pazarda yer almakta zorlanıyor. Huawei ise dışa bağımlılığını ortadan kaldırmak adına kendi mobil hizmetlerini oluşturmakla meşgul. Şirket ayrıca geçtiğimiz aylarda işletim sistemi HarmonyOS’un duyurusunu yapmıştı.

Şirket önümüzdeki günlerde P40 serisini tanıtmaya hazırlanıyor. Google servisleri olmadan Huawei’nin yeni amiral gemilerinin küresel pazarda nasıl performans sergileyeceği merak konusu. Şirket kendi evi Çin’de satış rekorları kırmaya devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum