Yatırım yapmaya başla!

Huawei’ye 5G Teknolojisinin Geliştirme Sürecinde ABD’li Şirketler ile Çalışma İzni Çıktı

ABD hükümeti şaşırtıcı bir adım atarak Huawei ile ülkedeki şirketlerin 5G özelinde çalışmasına izin vereceğini açıkladı.
Huawei’ye 5G Teknolojisinin Geliştirme Sürecinde ABD’li Şirketler ile Çalışma İzni Çıktı

Çinli teknoloji devi Huawei son yıllarda hem akıllı telefon hem de telekomünikasyon sektöründeki yükselişi ile tüm dikkatleri üzerine topluyor. Mobil cihaz pazarında şirket uzun zamandır Samsung’dan sonra ikinci sırada yer alıyor. Geçtiğimiz gün paylaşılan bir rapor ise Nisan ayında Huawei’nin akıllı telefon pazarında Samsung’u geride bıraktığını ortaya koymuştu.

Teknoloji şirketi geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımlarının etkisi altında faaliyetlerini sürdürüyor. Hükümet Huawei’nin Çin hükümeti için casusluk faaliyetleri yürüttüğünü iddia ediyor. Huawei ise ABD hükümetinin somut bir kanıt sunmadığını belirtiyor ve bu iddiaları her seferinde reddediyor.

Huawei bunun yanı sıra dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biri konumunda ve pek çok ülkenin 5G altyapısını kuruyor. Ancak yaptırımlar gereği ABD’li şirketlerin Huawei ile çalışması bir süredir engellenmişti. ABD Ticaret Bakanı’ndan gelen son açıklamalar bu durumun değişeceğini gösteriyor.

Huawei’ye 5G İzni Geliyor

Huawei’ye 5G İzni Geliyor

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, ülkedeki şirketlerin Huawei ile 5G özelinde çalışmalar yürütebileceğini açıkladı. Düzenlemenin sadece 5G sektörü ile alakalı olduğu ve akıllı telefon üretimine yönelik yaptırımlarda herhangi bir değişiklik olmayacağının altı çizildi.

Bilindiği üzere teknoloji devi bu nedenle yeni telefonlarında Google servislerine yer veremiyor. Play Store başta olmak üzere Google uygulamaları bu telefonlarda kullanılamıyor ve Huawei ise AppGallery’e yaptığı yatırımlar ile bu eksikliği gidermeye çalışıyor.

Wilbur Ross konuyla ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Amerika Birleşik Devletleri, küresel inovasyon alanında lider olmaya devam edecek. ABD Ticaret Bakanlığı, bu ülke tarafından üretilen teknolojilerin uluslararası standartlar haline gelmesini sağlamak adına ABD’li şirketlerin teknoloji alanındaki çalışmalarını destekleyerek ülkemizin ulusal güvenliğini ve dış politika çıkarlarını korumaya kararlıdır.” ifadelerine yer verdi.

Verilen izinlerin otonom araçlar, yapay zeka ve diğer ileri seviye teknolojilerin geliştirilmesinde rol oynayacağı belirtiliyor. Daha önce Huawei CEO’su Ren Zhengfei yaptığı açıklamalarda ABD ile çalışmak istediklerini ifade ediyordu. Yapılan son açıklama ile Çinli teknoloji devi bir anlamda istediğini almış oldu. Bilindiği üzere son dönemde ABD’de yaşanan gelişmeler nedeniyle ekonomik şartlar olumsuz yönde ilerliyor. Alınan bu karar ile ülkedeki telekomünikasyon sektörünün gelirinin artırılması amaçlanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum