Yatırım yapmaya başla!

Huawei ABD Yönetimine 5G Lisansını Teknoloji Şirketleri ile Paylaşmayı Teklif Etti

Çinli teknoloji şirketi Huawei, ABD yönetimine ilginç bir teklifte bulundu. Şirket 5G lisanslarını ülkedeki teknoloji şirketleri ile paylaşmayı teklif etti.
Huawei ABD Yönetimine 5G Lisansını Teknoloji Şirketleri ile Paylaşmayı Teklif Etti

Çin merkezli dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Huawei, son yıllarda en çok konuşulan firmalardan biri konumunda. Gerek akıllı telefon pazarındaki yüksek satış oranları gerekse ABD yönetimi tarafından uygulanan yaptırım kararları Huawei’nin sürekli gündeme gelmesine zemin hazırlıyor. ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları ve Huawei’ye yönelik casusluk iddiaları son yıllarda şirketin başını sıkça ağrıtmış durumda.

Bilindiği üzere Trump yönetiminin almış olduğu karar gereği ülkedeki teknoloji şirketleri Huawei ile ticaret yapamıyor. Bu noktada Google tarafından Huawei’nin Android lisansı askıya alınmış olması çıkacak olan yeni telefon modelleri için büyük handikap oluyor. Huawei’nin faaliyet gösterdiği tek alan akıllı telefon pazarı değil.

Şirket geliştirdiği internet altyapıları ile büyük yatırımların altına imza atıyor. Son dönemde ise 5G altyapısına yönelik Huawei’nin en çok yatırım yapan şirketlerden birisi olduğu biliniyor. Ancak ABD yaptırımları ile karşı karşıya kalan şirket son olarak batılı şirketlerden talep beklediğini duyurmuştu. Bu gelişmeler ışığında teknoloji devinden ABD yönetimine ilginç bir talep geldi.

Huawei’den ABD’ye Ilımlı Teklif

Huawei’den ABD’ye Ilımlı Teklif

Çinli teknoloji devi Huawei, 5G yatırımları ile anılan başlıca firmalar arasında yer alıyor. Şirket geliştirdiği ürünleri satmak için dünya genelinde pek çok marka ile görüşmeler gerçekleştiriyor. Ancak Huawei’nin başını ağrıtan konuların başında ise ABD yaptırımları geliyor. Trump yönetimi Huawei’nin Çin hükümetine yönelik casusluk faaliyeti yürüttüğünü iddia ediyor.

Bu gelişmeler sonrası iyice köşeye sıkışan Huawei, ABD yönetimine şaşırtıcı bir teklifte bulundu. Şirket 5G altyapısının kurulması için gerekli lisansları ABD yönetiminin önüne sundu. O teklifin kabul edilmesi halinde Huawei’nin 5G ile ilgili tüm yatırımları Trump’ın kontrolünde olacak.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Huawei CEO’su Ren Zhengfei, “Huawei, kendi 5G teknolojilerini ve tekniklerini ABD şirketleriyle paylaşmaya açık. İlettiğimiz paylaşım teklifimiz, onların kendi 5G endüstrilerini kurabilmelerini sağlayacak. Bu sayede Çin, ABD ve Avrupa arasında dengeli bir durum var olacak.” diye konuştu.

ABD’ye kodların düzenlenmesi iznini vereceğini söyleyen Zhengfei, “Huawei, buna ek olarak, ABD şirketlerine Huawei ekipmanları için kullanılan 5G kodlarının düzenlemesi adına da izin verecek. Onların tek yapması gereken şey kendilerine teklif ettiğimiz lisans anlaşmasını onaylamaları. Ayrıca bizden aldıkları kodları tamamen değiştirip başka ülkelere de satabilirler.” açıklamasında bulundu.

Huawei Kartlarını Açık Oynuyor

Huawei Kartlarını Açık Oynuyor

Çinli teknoloji devinden ABD yönetiminden gelen bu talep sonrası uzmanlardan konuyla ilgili çarpıcı yorumlar geldi. Yapılan yorumlarda Huawei’nin kartlarını açık oynadığı ifadesine yer verilirken, ABD’nin casusluk ile suçladığı Huawei’nin bu teklifi kabul etmesi gerektiği belirtiliyor. Eğer Trump yönetimi bu teklifi geri çevirirse ABD’nin bugüne kadar yaptığı casusluk suçlamalarının samimi olmayacağı yorumları yapılıyor.

Çinli teknoloji devinden gelen bu teklif sonrası Trump’ın nasıl tavır alacağı merak ediliyor. Huawei’nin bugüne kadar 5G teknolojilerine yönelik 4 milyar doları aşkın yatırım yaptığı biliniyor. Öyle görünüyor ki Huawei ya 5G den tamamen elini çekecek ya da ABD’li şirketler ile beraber daha şeffaf bir süreç izleyecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum