Yatırım yapmaya başla!

Huawei’nin 5G Yatırımları Yeni Teknolojinin Lideri Olacağını Gösteriyor

Çinli teknoloji şirketi Huawei, 5G’ye yönelik yaptığı patent başvuruları ve baz istasyonu satışları ile rakiplerini geride bıraktı.
Huawei’nin 5G Yatırımları Yeni Teknolojinin Lideri Olacağını Gösteriyor

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Huawei, son yıllarda pek çok alanda adından sıkça söz ettiriyor. Son yıllarda şirketin adını akıllı telefon pazarında gerçekleştirdiği yükseliş ile duyuyoruz. Şirket son dönemde Samsung’dan sonra en fazla akıllı telefon satışı yapan üretici konumuna geldi. Teknoloji devinin faaliyet gösterdiği tek alan burası değil. Huawei’nin baz istasyonu ve internet altyapılarına yönelik yaptığı büyük yatırımlar ile sektörün öncü firmalarından biri olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yıl itibariyle 5G teknolojisi ile ilgili somut adımlar atılmaya başlandı. Akıllı telefon üreticileri bu özelliğe sahip olan yeni amiral gemileri piyasaya sürmeye başladı. Başta Çin olmak üzere bazı ülkelerde ise 5G altyapısı kullanılır duruma geldi. Henüz dünya genelinde çok kısıtlı bir alanda kullanılıyor olmasına rağmen önümüzdeki yıllarda çok sayıda ülkede bu teknolojiye kavuşulması bekleniyor.

Huawei ise bu alanda yaptığı büyük yatırımlar ile dikkat çekiyor. Ortaya çıkan son rapor teknoloji devinin hem aldığı patent sayısı hem de sattığı baz istasyonu adedi ile lider olduğunu gösteriyor.

Huawei 5G’de Başı Çekiyor

Huawei 5G’de Başı Çekiyor

Çinli teknoloji devi sıkça ABD yaptırımları ile adından söz ettiriyor. Şirketin sürekli Çin hükümeti lehine casusluk faaliyetleri yaptığına yönelik suçlamalar gündeme geliyor. Huawei ise bu suçlamaları kesin bir dille reddediyor. Yaptırımlara rağmen 5G teknolojisine yönelik en önde giden firmanın Huawei olduğunu söyleyebiliriz. IPlytics adlı bir istihbarat platformu tarafından hazırlanan rapor Çinli teknoloji şirketinin 5G’ye verdiği önemi bir kez daha gözler önüne seriyor.

Huawei yeni altyapıya dair en fazla patent başvurusunda yapan firma konumunda. Rapora göre şirket bugüne kadar 1300’ü aşkın patenti bünyesinde katmış durumda. Bununla beraber çok sayıda patent başvurusunun bulunduğu belirtiliyor. Raporda onay bekleyen be onaylanmış toplam patent adedi 3325 olarak gösteriliyor.

Akıllı telefon pazarının lideri konumundaki Güney Koreli teknoloji şirketi Samsug ise 5G için 2846 patent başvurusunda bulundu. Bu şirketleri ise LG, Nokia, ZTE, Ericsson, Qualcomm ve Intel gibi teknoloji devleri takip ediyor. Huawei’nin başı çektiği tek alan patent başvuruları değil. Şirket baz istasyonu satışında da alanının öncüsü olmayı başardı.

Baz İstasyonu Satışlarında Lider

Baz İstasyonu Satışlarında Lider

Çinli teknoloji şirketi satış yaptığı baz istasyonu adedi ile büyük fark yaratıyor. Hazırlanan rapora göre Huawei’nin 60’ı aşkın sözleşme yaptığı ve 400 binden fazla 5G teknolojisine sahip baz istasyonu satışı yaptığı belirtiliyor. Gelen haberler Huawei’nin 5G altyapısına yönelik yapacağı yatırımlar ile daha da büyüyeceği yönünde. Tahminler ışığında 2020 yılı içerisinde şirketin baz istasyonu satışında 1.5 milyon rakamını geride bırakması bekleniyor.

Huawei CEO’su Ren Zhengfei geçtiğimiz günlerde ABD yaptırımlarına rağmen 2 milyonu aşkın baz istasyonu satmayı hedeflediklerini söylemişti. Şirket bu istasyonların bir kısmının üretimini ise ABD üretimi herhangi bir parça kullanmadan yapmayı planlıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum