Yatırım yapmaya başla!

Huawei 5G Teknolojisini Uygun Fiyatlı Akıllı Telefonlara Getiriyor

Akıllı telefon devi Huawei, 5G destekli akıllı telefonları giriş ve orta seviyeye getirecek.
Huawei 5G Teknolojisini Uygun Fiyatlı Akıllı Telefonlara Getiriyor

Huawei son yıllarda akıllı telefon pazarında sergilediği performans ile tüm dikkatleri üzerine toplamayı başardı. 2019 yılı itibariyle 240 milyon akıllı telefon sattığını açıklayan teknoloji devi, bir yandan da ABD yaptırımlarının etkisinde kaldı. Ambargo nedeniyle piyasaya sürülen yeni akıllı telefonlarda Google uygulamaları kullanılamıyor. Şirket yaptırımlara rağmen bir önceki yıla oranla gözle görülür şekilde büyümeyi başardı. 2019 yılı ayrıca 5G teknolojisi ile tanıştığımız bir dönem oldu. Yapılan altyapı yatırımları ve geliştirilen telefonlar 5G için ilk adımlar oldu.

Çinli akıllı telefon üreticisi Huawei de amiral gemilerinde 5G destekli modellere yer verdi. Mate 30 ve katlanabilir telefon Mate X modellerinde 5G özelliğine sahip özel modeller piyasaya sürüldü. Ancak bu teknoloji çok yeni olması nedeniyle oldukça pahalı fiyat ile sunulan modellerde yer alıyor. Üreticiler bu desteği daha fazla kullanıcıya sunmak adına uygun fiyatlı modellerde 5G sunma planları yapıyor. Bir Huawei yöneticisi bu konuyla ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

5G Uygun Fiyatlı Telefonlara Geliyor

5G Uygun Fiyatlı Telefonlara Geliyor

Uzmanlar 2020 yılı içerisinde 5G destekli telefonların hızla yaygınlaşmasını bekliyor. Üreticilerin yeni modellerinde çok sayıda bu özelliğe sahip telefonun olacağı belirtiliyor. Tabi bu ürünlerin büyük bölümü üst seviyeye yönelik olarak geliştiriliyor. Bu da hizmetin oldukça pahalı olmasına neden oluyor. Huawei bu teknolojiye yönelik altyapı anlamında da yatırım yapan başlıca firmalar arasında geliyor. Teknoloji devinin 5G ürün başkanı Yang Chaobin gelecek planlarına dair açıklamalarda bulundu.

Huawei yöneticisi 5G destekli akıllı telefonları 150 fiyat ile sunmayı planladıklarını söyledi. Bu telefonların 2020’nin sonlarında ya da 2021’nin ilk aylarına piyasaya sürmeyi hedeflediklerini söyleyen Chaobin, teknolojiyi uygun fiyat ile sunacaklarını ifade etti. Huawei bugüne kadar Mate 30 5G, Mate 20 X 5G, Mate X 5G modellerini piyasaya sürdü.

Çin’de yapılan bir araştırma şirketin Aralık ayı itibariyle 5G desteğine sahip 5 milyon akıllı telefon sattığını ortaya koyuyor. Yıl sonunda ise bu rakam 6.9 milyona kadar yükseldi. Şirket bu yıl içerisinde akıllı telefon modellerinin yüzde 20’sinde 5G desteğine yer vermeyi planlıyor. Fiyatların düşmesinde Qualcomm ve MediaTek gibi üreticilerin uygun fiyatlı yonga setleri geliştirmesi büyük rol oynuyor.

İngiltere Huawei’ye Destek Veriyor

İngiltere Huawei’ye Destek Veriyor

Bilindiği üzere Huawei dünyanın bir numaralı 5G destekli telekomünikasyon üreticisi. Bu teknolojiye de büyük yatırımlar yapan teknoloji devi ABD tarafından ulusal güvenlik tehdidi olarak gösteriliyor. Trump yönetimi Huawei’yi her fırsatta Çin hükümeti lehine casusluk yapmakla suçluyor. Ülkede Huawei imzalı telekomünikasyon ürünlerinin alımı büyük ölçüde yasaklanmış durumda.

ABD bununla kalmıyor ve müttefiki olan ülkeleri de Huawei ile çalışmamaları konusunda uyarıyor. Geçtiğimiz günlerde bir senatör Huawei ile 5G anlaşması yapan ülkelerle istihbarat paylaşımının yasaklanmasını önermişti. Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerin ABD’den gelen çağrı ile Huawei ile iş yapmama kararı aldığı biliniyor. Altyapının hızla geliştiği ülkelerden biri olan İngiltere ise ABD’den farklı düşünüyor.

Son olarak Başbakan Boris Johnson ve MI5 Başkanı Andrew Parker, Huawei’ye yönelik destek içeren ifadelerde bulundu. Johnson konuyla ilgili BBC’ye yaptığı açıklamada “İngiliz halkı mümkün olan en iyi teknolojiye erişmeyi hak ediyor. Herkes için gigabit düzeyinde geniş band teknolojisini hayata geçirmeyi istiyoruz. Eğer bir marka eleştiriliyorsa, alternatifi de belirtilmeli.” diye konuştu.

İngiltere Güvenlik ve İstihbarat Teşkilatı MI5 Başkanı Andrew Parker ise “Gerçek şu ki 5G’de Huawei’ye ihtiyacımız var. Bu fırsatı kaçırırsak, bu teknolojiye erişmemiz uzun yıllar alabilir. İngiltere’nin Huawei teknolojisini kullanmasının Amerika Birleşik Devletleri ile istihbarat ilişkilerini olumsuz yönde etkileyeceğini düşünmüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Huawei dünya genelinde 50’yi aşkın ülkede 5G altyapısına dair çalışma yürütüyor. Şirketin geçtiğimiz yıl telekomünikasyon ve tüketici teknolojisi alanında gelirlerini yüzde 49,6 oranında arttırdığı belirtiliyor. Çalışmalarına hızla devam eden Huawei, küresel çapta yaptığı yatırımlar ile dünyanın önde gelen 5G tedarikçilerinden biri konumunda.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum