Yatırım yapmaya başla!

Huawei 5G Teknolojisinin ABD’ye Bağımlı Olmadığını Açıkladı

Çinli teknoloji şirketi 5G teknolojisinde ABDe herhangi bir bağımlılığının olmadığını belirtiyor.
Huawei 5G Teknolojisinin ABD’ye Bağımlı Olmadığını Açıkladı

Dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticilerinden Huawei, son dönemde ABD tarafından uygulanan yaptırımlar ile sıkça adından söz ettiriyor. Şirket ABD’li teknoloji devleri tarafından Trump yönetiminin almış olduğu karar nedeniyle kara listede bulunuyor. Verilen lisanslar ile bu ticaret belirli ürünlerle sınırlı olmak kaydıyla yürütülüyor.

Google’ın bu nedenle Huawei’nin Android lisansını askıya aldığı biliniyor. Huawei geçtiğimiz günlerde piyasaya sürdüğü Mate 30 modellerinde Android 10 işletim sistemine yer verse de Google servislerini kullanamıyor. YouTube, Gmail, Play Store gibi popüler servisleri içerisinde bulundurmayan Mate 30 modelleri Çin’de büyük satış oranlarına ulaşıyor. Avrupa pazarına da telefon girmeye başladı. İlk olarak İspanya’da telefonların satışa çıktığı geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmıştı.

Teknoloji devinin başı çektiği tek sektör akıllı telefonlar değil. Bilindiği üzere internet altyapı yatırımları ve geliştirdiği baz istasyonları Huawei bu alanın en büyük şirketlerinden biri konumunda. ABD yaptırımları öncesinde 5G teknolojisinde bu ülkenin ürünleri kullanılıyordu. Gelinen noktada Huawei’nin bu bağımlılıktan tamamen kurtulduğu belirtiliyor.

Huawei ABD ile Bağını Kopardı

Huawei ABD ile Bağını Kopardı

Hazırlanan son araştırma raporları Huawei’nin her geçen gün dışa bağımlılığını azalttığını gösteriyor. Fomalhaut Techno Solutions ve UBS adlı araştırma şirketlerinin hazırladığı raporlar, Mate 30 modelleri ve 5G teknolojisi ile ilgili dikkat çeken sonuçlar ortaya koydu. Huawei daha önce Mate 30 modellerinde ABD üretimi herhangi bir parça kullanmadığını açıklamıştı. Hazırlanan son araştırma raporu Huawei’nin bu iddiasını doğruluyor ve telefonlarda herhangi bir ABD menşeli parça yer almıyor.

5G teknolojisinde ise benzer bir sonuç ortaya çıkıyor. ABD yaptırımlarından önce Huawei’nin 5G altyapısında Amerikan üretimi parçalar kullanılıyordu. Tabi Trump yönetiminin yaptırımları sonrası şirket bu yönden bir darbe almıştı. Huawei ise kendi teknolojilerini dışarıya bağımlı olmadan da geliştirebileceklerini iddia etmişti.

Rapora göre 5G teknolojisinin ABD’ye dair herhangi bir ürün ya da yazılım olmadan geliştirildiği belirtiliyor. Çinli teknoloji devinin bu alana yönelik yatırım yapan en büyük şirket olduğuna da raporda ayrıca yer verilmiş. Öyle ki Huawei her ay 5G destekli 5000 adet baz istasyonu konumlandırdığını belirtiyor. Şirketin hedefi ise bu rakamın çok üzerinde. Huawei her ay 125 bin baz istasyonu dikebilecek kapasiteye ulaşmayı hedefliyor.

Huawei, ABD Bileşenlerini Kullanmak İstiyor

Huawei, ABD Bileşenlerini Kullanmak İstiyor

Huawei yaptırımlar nedeniyle bileşenlerini tamamen kendisi üretmeye başladı ve ABD’ye olan bağımlılığını kaldırmış oldu. Ancak şirketten gelen açıklamalar Amerikan şirketleri ile çalışmak istedikleri yönünde. Bu konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Huawei siber güvenlik bölümü çalışanı John Suffolk, “5G teknolojimiz artık Amerika’ya bağımlı değil. Amerikan bileşenlerini kullanmaya devam etmek istiyoruz. Bu, Amerikan endüstrisi için iyi bir karar. Bizim için de öyle ancak bu fırsat elimizden alındı.” diye konuştu.

Huawei yaptırımlara rağmen akıllı telefon satışlarını artırmaya ve 5G yatırımlarına tüm hızıyla devam ediyor. Açıklanan üçüncü çeyrek verileri itibariyle şirketin akıllı telefon pazarındaki payını yüzde 17’ye çıkardığı açıklandı. Huawei bugün itibariyle akıllı telefon pazarında Samsung’dan sonra en fazla satış yapan firma konumunda.

Çinli teknoloji devini bu sıralamada Apple takip ediyor. Huawei bir yandan kendisine uygulanan bu yaptırımlara itiraz etmeyi de sürdürüyor. ABD hükümeti Huawei’yi Çin yönetimi için casusluk yaptığını iddia ediyor. Huawei ise bu iddiaları reddediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum