Yatırım yapmaya başla!

Huawei 5G Altyapısının Startını Monako’da Verdi

5G altyapısına yönelik yaptığı yatırımlar ile bilinen Huawei, ekipmanlarını faaliyete geçirdi. Huawei imzalı 5G kullanımı Monako’da başlamış oldu.
Huawei 5G Altyapısının Startını Monako’da Verdi

Çin’in önde gelen teknoloji şirketlerinden Huawei, son dönemde yaşanan gelişmeler ile sıkça kamuoyunu meşgul ediyor. ABD yaptırımları, yeni nesil akıllı telefonlar derken geleceğin altyapısı üzerinde de Huawei’nin büyük planları olduğu biliniyor.

Şirket kablosuz ağ ekipmanları ve altyapısı ile geçmiş yıllardan bu yana son derece aktif. Bilindiği üzere bu yıldan itibaren 5G altyapısına dair gelişmeler yaşanmaya başladı. Yeni nesil akıllı telefonlarda ve tabletlerde 5G teknolojisinin yer alacağı biliniyor. 4G’ye göre çok daha yüksek performans sunan 5G, bazı ülkelerde kullanılmaya başlandı bile.

Huawei’nin bu alandaki yatırımlarının yanı sıra ABD cephesinden gelen suçlamalar şirket için bir handikap olmakta. Ancak dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan Monako, Huawei altyapısı ile 5G’ye geçiş yaptı.

Huawei Monako’da Startı Verdi

Huawei Monako’da Startı Verdi

Monako dünya genelindeki en küçük ülkelerden birisi konumunda. 5G altyapısının yeni yeni filizlendiği günümüzde Huawei ekipmanları burada resmi olarak faaliyete geçmiş oldu. Ülkenin sahip olduğu yüz ölçümü ve nüfus yapısı 5G’nin burada çok daha hızlı bir şekilde aktif olmasının önünü açmış görünüyor.

5G’nin küçükte olsa bir ülkede tam anlamıyla kullanıma sunulmuş olması diğer ülkeler için de yakın zamanda bu sürecin başlayacağını gösteriyor. Monako ise bu süreçte bir ilk olmayı başardı. Uzmanlar Huawei’nin dünyadaki en iyi 5G ekipmanlarını geliştirdiğini belirtiyor. Ancak diğer taraftan şirkete yöneltilen casusluk iddiaları gündemden düşmüyor.

5G Heyecanı Artarak Devam Ediyor

5G Heyecanı Artarak Devam Ediyor

4G’ye göre çok daha yüksek hız sunan 5G internet altyapısına dair dünya genelinde çalışmalar tüm hızlıyla sürüyor. Bu anlamda ilk olarak harekete geçen ülkenin Güney Kore olduğunu biliniyor. Avrupa’ya bakıldığında ise Finlandiya, İsviçre gibi ülkelerin bu teknolojiye yönelik yatırımları göze çarpıyor. bununla birlikte geçtiğimiz günlerde Vodafone’un 5G’nin ilk startını ise İngiltere’de vereceği gündeme gelmişti.

Uzmanlar 5G altyapısının önümüzdeki 5 yıl içerisinde mevcut altyapı olan 4G’yi geride bırakacağını tahmin ediyor. Avrupa’nın devleri Almanya ve Fransa’nın da henüz başlangıç aşamasında olduğu biliniyor. Aynı şekilde ülkemizde de 5G’ye yönelik yatırımlar sürüyor.

En büyük GSM operatörü Turkcell, 5G altyapısının hazır olduğunu belirtiyor. Bu anlamda en büyük üreticilerinden biri olan Huawei’nin pazar payı ise ayrı bir merak konusu. ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerilimin Huawei’nin pazar payını nasıl etkileyecek bunu zaman içerisinde göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum