Yatırım yapmaya başla!

Huawei Dünyanın Birçok Yerinde Kapalı Kapılarla Karşılaşıyor

İki kilit Avrupa pazarında daha baskı altına giren Huawei, arka arkaya kapalı kapılarla karşılaşıyor. İşte son durum;
Huawei Dünyanın Birçok Yerinde Kapalı Kapılarla Karşılaşıyor

Son dönemde dünya çapında bir dizi sorunla karşılaşan Huawei, iki kilit Avrupa pazarının daha baskısı altına girdi. Buna göre telekomünikasyon şirketi Orange, Fransa’daki kilit 5G ağında Huawei’nin ürünlerini kullanmama kararı alırken, Almanya Deutsche Telekom da Huawei ekipmanı alımlarını gözden geçirdiğini duyurdu.

Burada akıllı telefon ve telekomünikasyon ekipmanları satan Çinli şirketin, yetkililerin potansiyel ulusal güvenlik riskleri konusunda uyarılar yaptığı ABD ve diğer ülkelerde daha fazla incelemeye maruz kalmasına dikkat çekildi. Keza geçtiğimiz günlerde gündeme damgasını vuran Huawei CFO’sunun tutuklanma olayı da şirketle ilgili soru işaretlerine tuz biber olmuştu.

1 Aralık’ta Vancouver’de tutuklanan Meng Wanzhou, 3 güne uzayan duruşmaların nihayetinde Kanada’da kefaletle şartlı olarak salıverilmişti.

 Meng Wanzhou Tutuklandı

Ancak Wanzhou’nun ABD’ye iade edilme riski vardı çünkü ABD’nin İran yaptırımlarını ihlal etme suçlarıyla karşı karşıyaydı. Hal böyleyken Fransa’nın en büyük telekom operatörü Orange’ın Cuma günü Fransa’daki kilit 5G ağında Huawei’nin ürünlerini kullanmama kararı alması, Çinli teknoloji devine bir darbe daha oldu.

Orange CEO’su Stephane Richard, 5G için Huawei’yi çağırmayı öngörmediklerini söyleyerek geleneksel iş ortaklarıyla çalıştıklarını onların da Ericsson ve Nokia olduğunu belirtti.

Fransa Orange Huawei 5G Kullanmayacak Diğer taraftan Deutsche Telekom da Çinli üreticilerin ağ unsurlarının güvenliği konusundaki tartışmayı çok ciddiye aldığını açıkladığı vurgulandı. Kaynaklardaki haberlere göre Deutsche Telekom, ağ ögeleri için çok üreticili bir strateji izlediklerini ancak şu anda tedarik zincirlerini yeniden değerlendirdiklerini aktardı. Huawei ekipmanını kullanmayabileceğini açıklayan

Softbank’la birlikte Deutsche Telekom’dan gelen duyurunun, T-Mobile ile Sprint anlaşmasına etki edebileceği de söylendi.

Softbank Deutsche Telekom Duyuru

Nihayetinde Deutsche Telekom T-Mobile’ın çoğunluk hissesine sahipken Softbank ise Sprint’in tamamına sahipti. Kaynaklarda da iki ABD’li telefon şirketi arasındaki anlaşmanın bu hafta federal düzenleyicilerin onayını alabileceği, Huawei ekipmanının incelemenin bir parçası olduğu yazılmıştı. Kısacası Çin hükümetinin etkisi altında çalışmakla suçlanan ve ABD Başkanı Donald Trump başta olmak üzere birçok yetkili tarafından eleştirilen Huawei’yi zor günlerin beklediği söylendi.

Gerçi Huawei iddiaları defalarca reddetmişti ama bu Çinli dev şirket hakkındaki soru işaretlerini ortadan kaldırmıyordu.

Huawei Güvenlik soru İşaretleri Hatta Huawei geçtiğimiz ay yaptığı bir açıklamada dünyanın en büyük 50 telekomünikasyon şirketinin 46’sının şirket ekipmanına güvendiğini dile getirmişti. Ancak güvenlik uzmanları, bağlı cihazlar, akıllı evler ve şeylerin internetindeki yükselişe işaret ederek geleceğin 5G ağlarındaki Huawei katılımı ile ilgili endişeli olduklarını belirtiyorlardı.

Öyle ki Yeni Zelanda ve Avustralya, telekom şirketlerinin 5G mobil şebekeleri için Huawei ekipmanlarını kullanmasını engellemişti. Huawei için sorunlar İngiltere’de de başlamış İngiliz telekomünikasyon grubu BT geçen hafta yaptığı açıklamada 5G kablosuz ağı için Huawei ekipmanı almayacağını duyurmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum