Yatırım yapmaya başla!

Huawei’nin 5G Ekipmanlarına ABD’den Sonra Hindistan’dan da Yasak Geliyor

Huawei’nin 5G yatırımlarına yönelik bir engelleme de Hindistan’dan geliyor.
Huawei’nin 5G Ekipmanlarına ABD’den Sonra Hindistan’dan da Yasak Geliyor

Çinli teknoloji devi Huawei dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biri konumunda. Bilindiği üzere geçtiğimiz yıldan bu yana dünyanın pek çok ülkesinde 5G teknolojisine yönelik yatırımlar yapılıyor. Başta Çin ve Güney Kore olmak üzere pek çok ülkede 5G altyapıları kuruluyor. Samsung, Huawei ve Xiaomi gibi akıllı telefon üreticileri amiral gemilerinde bu özelliğe yer vermeye başladı.

Apple’ın önümüzdeki günlerde tanıtacağı iPhone 12 serisinde de 5G desteğine yer verilmesi bekeniyor. Huawei ise 5G teknolojisine altyapı olarak yatırım yapan en büyük şirketler arasında yer alıyor. Çinli teknoloji devi bilindiği üzere geçtiğimiz yıldan bu yana ABD ambargosuna maruz kalıyor.

Şirketin 5G teknolojisi aracılığı ile Çin hükümetine casusluk faaliyetinde bulunduğu iddia ediliyor. Huawei bu iddiaları reddediyor olsa da ABD yaptırımlarına maruz kalmaktan kurtulamadı. Son olarak yasak uygulayan ülkeler arasına Hindistan’ın da katılabileceği belirtiliyor.

Hindistan Huawei’yi Yasaklamaya Hazırlanıyor

Hindistan Huawei’yi Yasaklamaya Hazırlanıyor

Bilindiği üzere Huawei’nin 5G ekipmanları ABD’nin yanı sıra İngiltere, Yeni Zelanda ve Avustralya gibi ülkelerde de yasaklanmış durumda. ABD yönetiminin bu yasağın genişletilmesi adına çalışmalar yürüttüğü biliniyor. Önümzüdeki günlerde yasak uygulayan ülkeler arasına Hindistan da katılabilir. Geçtiğimiz günlerde Hindistan, TikTok ve WeChat gibi Çin merkezli uygulamaları yasaklamaya başlamıştı.

Dünyanın en büyük mobil pazarlarından biri olan Hindistan, Huawei’nin 5G ürünlerini kullanmama kararı almaya hazırlanıyor. Ulusal güvenliğin sağlanması amacıyla böyle bir kararın alındığı belirtiliyor. Kısa zaman önce Singapur da 5G yatırımları için Nokia ve Ericsson ile anlaşma yapmıştı.

Hükümetin önümüzdeki günlerde Huawei’ye yönelik almış olduğu bu kararı resmi olarak duyurması bekleniyor. Çin ile Hindistan arasında son dönemde iplerin gerilmesi ile beraber alınan bu kararların sürpriz olmadığını söyleyebiliriz. Sınırda yaşanan bir gerilim sonrası 20 Hindistan askeri hayatını kaybetmişti. Huawei ise Hindistan pazarını kaybetmesi ile beraber büyük bir darbe daha alacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum