Yatırım yapmaya başla!

5G’den Elini Çekmek İsteyen Huawei Batılı Şirketlerden Talep Bekliyor

Çin’in önde gelen teknoloji şirketlerinden Huawei, 5G teknolojisini satmayı düşünüyor.
5G’den Elini Çekmek İsteyen Huawei Batılı Şirketlerden Talep Bekliyor

Çinli teknoloji devi Huawei son yıllarda ağırlıklı olarak akıllı telefon modelleri ile gündeme geliyor. Bilindiği üzere şirket son yıllarda gerçekleştirmiş olduğu atak ile Samsung’dan sonra en çok akıllı telefon satışı yapan firma konumunda.

Piyasaya sunduğu modeller ile kullanıcılardan büyük beğeni toplayan Çinli teknoloji devi bir süredir ABD yaptırımları ile baş etmeye çalışıyor. ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarının etkisini en çok hisseden şirketlerden birisi olan Huawei, gelecek stratejilerini bu çizgide şekillendiriyor.

Teknoloji devi ABD hükümeti tarafından kara listeye alınmış durumda ve ülkedeki şirketler ile ticaret yapamıyor. Google tarafından lisansı askıya alınan teknoloji devinin yeni akıllı telefon modellerinde Android işletim sisteminin olması beklenmiyor. Bu gelişmeler ışığında şirketin CEO’sundan beklenmeyen bir açıklama geldi. Huawei CEO’su Ren Zhengfei, 5G teknolojilerini satmayı düşündüklerini söyledi.

Huawei 5G için Alıcı Bekliyor

Huawei 5G için Alıcı Bekliyor

Huawei her ne kadar akıllı telefonlar ile gündeme gelen bir şirket olsa da geçmiş yıllardan bu yana baz istasyonları ve internet altyapılarına yönelik büyük yatırımlar yaptığı biliniyor. Hatta bu teknolojisini son dönemde akıllı telefon modellerinde de kullanmaya başladı. Bilindiği üzere Şubat ayında Mate 20 X’i, Mayıs ayında ise Mate 20 X 5G modelini tanıtmıştı.

Katlanabilir ekranlı bu telefonlar henüz piyasaya sürülmüş değil. Ancak Mate 20 X 5G’nin İngiltere gibi bazı ülkelerde satışa çıktığı biliniyor. Kirin 980 işlemcinin yer aldığı bu telefonlar Balong 5000 adı verilen yeni nesil modeme sahip ve kullanıcılara 5G desteğini sunuyor. Huawei yeni nesil internet standardına dair yatırımları ile öne çıkarken şirket CEO’sundan şaşırtıcı bir açıklama geldi.

Huawei CEO’su Ren Zhengfei, sahip oldukları 5G patentlerine ve lisanslarını satmak istediklerini söyledi. Şirket 5G yatırımları için batılı şirketlerden gelen taleplere açık. Henüz Huawei’ninin 5G teknojisine dair herhangi bir talep gelmiş değil.

Alıcı Tamamen Özgür Olacak

Alıcı Tamamen Özgür Olacak

Huawei’nin 5G teknolojisine sahip olacak şirketin tamamen özgür hareket edebileceği belirtiliyor. Şirket tüm teknolojiyi kendisine göre uyarlayabilir ve isterse ürünlere olan erişimi de engelleyebilir. Tahminler Huawei’nin batılı bir şirkete 5G teknolojisini satma ihtimalinin daha yüksek olduğu yönünde. Çinli teknoloji devinin bu satış için ne kadar ücret talep ettiği ise bilinmiyor. Huawei’nin 5G’den çekilme planı şirketin son dönemde yaşananlardan dolayı büyük zarar gördüğünü gösteriyor.

Bilindiği üzere ABD’li şirketlerden gördüğü yaptırımların yanı sıra teknoloji devine pek çok konuya dair soruşturma açıldı. Huawei bu suçlamaları her fırsatta reddetti. Yöneltilen suçlamaların büyük bölümü ise Çin hükümeti lehine casusluk yapma iddiaları ile ilgiliydi. ABD yaptırımları sonrası Huawei önümüzdeki günlerde yeni kararlar alır mı bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum