Yatırım yapmaya başla!

Huawei 5G için Avrupa’ya Yatırım Yapacağını Açıkladı

Çinli telekomünikasyon devi Huawei, Avrupa’da üretim tesisi kuracağını açıkladı.
Huawei 5G için Avrupa’ya Yatırım Yapacağını Açıkladı

Dünyanın önde gelen teknoloji devlerinden Huawei akıllı telefon ve 5G alanında yaptığı büyük yatırımlar ile adından söz ettirmeye devam ediyor. Şirket geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımlarına maruz kalıyor. ABD hükümeti Huawei’nin Çin hükümeti lehine casusluk faaliyetlerinde bulunduğunu belirterek 5G ekipmanlarının ülkeye girişini yasaklama kararı aldı. Bununla beraber ABD’deki teknoloji şirketleri Huawei ile ticaretini sınırlı alanda kalmak kaydıyla yürütebiliyor.

Google uygulamalarının yeni Huawei modellerinde yer almaması bunun en net örneği. ABD ile beraber Yeni Zelanda, Avustralya ve Japonya gibi ülkeler de Huawei ile iş birliği yapmıyorlar. Avrupa Birliği ve İngiltere ise Çinli teknoloji devi ile 5G alanında iş birlikleri yapıyorlar. Geçtiğimiz günlerde Huawei’ye Avrupa Birliği’nden 5G ile ilgili sevindiren haber gelmişti. Bu gelişme sonrası Huawei’den de bölgeye yönelik yeni bir açıklama geldi.

Huawei Avrupa’ya Tesis Kuracak

Huawei Avrupa’ya Tesis Kuracak

Huawei 5G çalışmalarını bizzat Avrupa’da gerçekleştirmek adına yeni bir tesis kuracağını duyurdu. Açıklama teknoloji devinin yöneticisi Abraham Liu’dan geldi. Avrupa’da üretim tesisi kuracaklarını söyleyen Liu, 5G çalışmalarını buraya taşıyacaklarını ifade etti. Bunun anlamı Huawei’nin üreteceği 5G ekipmanlarının altında ‘Made in Europe’ yazısı yer alacak. Liu ayrıca şirket olarak Avrupa’da bugüne kadar ki en aktif dönemlerini geçirdiğini belirtiyor.

Uzmanlar Huawei’nin Avrupa’da üretim tesisi kurma kararının bölgede daha sağlam temeller atmasını sağlayacağını düşünüyor. Pek çok Avrupa ülkesinin tereddütleri olmasına rağmen Huawei’nin önümüzdeki süreçte dünyanın önde gelen 5G tedarikçilerinden biri olacağı tahmin ediliyor. Casusluk suçlamaları gölgesinde Huawei’nin Avrupa macerasının nasıl ilerleyeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz. Çinli şirketi yasaklayan ABD’de ise 5G yatırımları için yeni bir şirket öne çıkıyor.

Microsoft’tan 5G Atağı

Microsoft’tan 5G Atağı

ABD hükümetinin Huawei’ye yönelik 5G yasağını getirmesinin ardından bir başka teknoloji devi Microsoft harekete geçti. Şirket Huawei ekipmanı olmadan ülkenin 5G altyapısını kurmak istiyor. Wall Street Journal’de yer alan haberde Microsoft, Dell ve AT&T’in kurduğu bir konsorsiyumun 5G yatırımlarına talip olduğu belirtildi. Bu durum sonrası ABD müttefiki olan ülkelere Huawei baskısını daha fazla hissettirebilir.

Huawei tarafında ise ABD’li yetkililerin kendileriyle ilgili görüşme yapabilecekleri belirtiliyor. Çinli teknoloji devi ayrıca kendilerinin 5G yatırımları ile aynı seviyeye gelmesi için ABD’nin 2 yıllık geliştirme yapması gerektiğini belirtiyor.

Huawei ABD Güvenlik Şefi Andy Purdy konuyla ilgili “ABD, eğer ABD veya Avrupalı şirketlerin geliştirdiği 5G teknolojilerini kullanmak istiyorsa, bu şirketler bizim 5G teknolojilerimizi kullanabilirler. Diğer türlü halihazırda herkes Huawei’nin 1-2 yıl gerisinde ve geliştirmelere başlamaları durumunda bize asla yetişemeyecekler.” açıklamasını yapmıştı.

Gelişmeler ABD ile Huawei arasındaki yüksek tansiyonun süreceğini gösteriyor. Huawei ise yapmış olduğu anlaşmalar ile küresel pazarda söz sahibi olmaya devam ediyor. Akıllı telefon tarafında Google uygulamalarının eksikliğini kapatmak adına şirketin Huawei Mobil Servisleri üzerinde çalıştığı biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum