Yatırım yapmaya başla!

Huawei’nin 5G Teknolojisine Bir Yasak da Avrupa Birliği’nden Gelebilir

5G teknolojisine yönelik önemli yatırımlar yapan Huawei’ye AB’den yasak gelebileceği belirtildi.
Huawei’nin 5G Teknolojisine Bir Yasak da Avrupa Birliği’nden Gelebilir

Çin’in önde gelen teknoloji şirketlerinden Huawei, akıllı telefon piyasasının yanı sıra mobil internet alanında da önemli yatırımlar yapıyor. Şirket özellikle geleceğin mobil internet teknolojisi olarak gösterilen 5G’ye yönelik büyük yatırımlar yaptığı biliniyor. Ancak son dönemde ABD ve Çin arasında yaşanan ticari gerilimlerin ışığında Huawei fazlasıyla nasibini alıyor.

Şirkete en çok yöneltilen suçlama ise Çin hükümeti adına casusluk yapması oluyor. Geçtiğimiz günlerde söz konusu suçlamalara maruz kalan Huawei’ye Almanya’da 5G yasağı gelebileceği gündemde yer almıştı. Gelen haberler gösteriyor ki Huawei’ye gelen 5G yasağı tüm Avrupa’ya yayılacak gibi. Avrupa Birliği’nde yetkili olan dört kişi tarafından böyle bir yasanın uygulanabileceği doğrulandı.

AB’den Huawei’ye 5G Yasağı

AB’den Huawei’ye 5G Yasağı

Avrupa Birliği’ne yakın kaynaklardan gelen haberlere göre Huawei’nin mobil internet altyapısına yönelik yatırımların yasaklanacağı belirtiliyor. AB’nin dört yetkili tarafından doğrulanan bu haber sonrası, Çinli teknoloji devi üzerindeki baskının arttığı ifade edildi. Uygulanacak olan yasakla ilgili AB’nin elinde pek çok sebep olduğu belirtilirken asıl sebebin ABD ile Çin arasında yaşanan gerilimler olduğu ifade ediliyor.

Bilindiği üzere Avrupa Birliği, Huawei için çok geniş bir pazar alanı oluyor. Şirketin buradaki 5G faaliyetlerinin yasaklanması, yaptırım için her fırsatı değerlendiren ABD için sevindirici bir gelişme olacaktır. Ayrıca sektördeki pek çok güvenlik uzmanını Huawei’nin Çin adına yapacağı casusluk endişesi bu durumu güçlendiriyor.

Huawei Suçlamaları Reddediyor!

Huawei Suçlamaları Reddediyor!

Huawei yetkilileri ise bugüne kadar olduğu gibi kendisine yöneltilen casusluk iddialarını kesin bir dille reddediyor. İddiaların yersiz ve asılsız olduğunu belirten Çinli teknoloji devinin yetkilileri geçtiğimiz günlerde “Huawei, Avrupa için bir güvenlik standardı geliştirmek için Avrupa şirketleriyle çalışacak” ifadelerine yer verdiler. Şirketin kurucusu Ren Zhengfei ise daha önce casusluk suçlamalarına yönelik çok net konuşarak şu ifadelere yer verdi.

“Batı’daki bazı insanlar Huawei’nin ekipmanlarının bir tür ideolojiyle damgalandığına inanıyor. Bu bakış açısı, sanayi devrimi sırasında tekstil makinelerinin dünyayı olumsuz etkileyeceğini düşünen insanları hatırlatıyor. Bizler yalnızca telekom operatörlerine ekipman sağlıyoruz ve bu ekipmanın bir ideolojisi yok. Kullanılan teknoloji de Huawei tarafından değil, telekom operatörleri tarafından kontrol edilir. Bunun da ötesinde, yürürlükteki tüm yasa ve düzenlemelere uymamızı emreden kurumsal politikamız ve temel iş ilkelerimiz açıkça ortadadır. ABD ve Avrupa Birliği’ne uyum politikamızı geliştirmeyi de ayrıca taahhüt ediyoruz. Dünyadaki telekom operatörlerinin de bize güvenmeye devam edeceğine inanıyorum.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum