Yatırım yapmaya başla!

Huawei 5G Teknolojisi için ABD Pazarında Nabız Yoklamaya Devam Ediyor

Huawei’nin bir süredir 5G teknolojisi için ABD’li şirketler ile görüşme halinde olduğu biliniyor. Teknoloji devinin bazı şirketler ile görüşmelerde yol aldığı belirtildi.
Huawei 5G Teknolojisi için ABD Pazarında Nabız Yoklamaya Devam Ediyor

Çin merkezli teknoloji devi Huawei, akıllı telefon ürünleri ile daha çok gündeme gelse de internet altyapılarına yönelik büyük yatırımlar yaptığı biliniyor. Önümüzdeki yıllarda mobil internet altyapısında 5G teknolojisi dünyanın büyük bölümünde kullanılabilir hale gelecek.

Huawei ise bu altyapıya yönelik en büyük yatırımları yapan firmaların başında geliyor. Şirket bilindiği üzere bir süredir ABD yaptırımları ile uğraşmakla meşgul. Teknoloji devi ABD yaptırımlarından dolayı zarar görüyor ve şirket bu zararı 5G yatırımları ile çözmeyi planlıyor.

Geçtiğimiz aylarda yaptırımlara rağmen Huawei’nin ABD’li teknoloji şirketlere 5G teknolojisini sunabileceği gündeme gelmişti. Bir yönetici konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede kara listede olmalarına rağmen bazı ABD’li şirketler ile görüştüklerini ifade etti. Teknoloji devinin lisanslama alanında yol aldığı belirtiliyor.

Huawei ABD Temaslarını Sürdürüyor

Huawei ABD Temaslarını Sürdürüyor

ABD yönetiminin almış olduğu kararlar gereği şu an için ülkedeki teknoloji şirketlerinin Huawei ile anlaşma yapması yasaklanmış durumda. Geçtiğimiz günlerde Trump yönetiminin Huawei ile ticaret yapmak isteyen şirketlerin lisans başvurularını değerlendirmeye aldığı ortaya çıkmıştı. Bu gelişme sonrası Çinli teknoloji devi temaslarına hız verdi. Huawei’nin kıdemli başkan yardımcısı ve kurul başkanı Vincent Pang 5G temaslarına dair geldikleri son noktaya dair değerlendirmede bulundu.

Pang açıklamasında “Bizimle iletişime geçen bazı firmalar var ancak her şeyi tamamen sonuca erdirmek için daha uzun bir yol var” diye konuştu. Henüz başlangıç aşamasında olan görüşmelerde detaylara inilmediği belirtiliyor. ABD yönetiminin Huawei’ye yönelttiği başlıca suçlama, şirketin Çin hükümeti lehine casusluk faaliyeti yürütmesi oluyor. Çinli şirket ise bugüne kadar kendisine yöneltilen casusluk suçlamalarını her fırsatta reddetti.

Bu suçlamalar sonrası Huawei, ulusal güvenlik endişeleri gerekçe gösterilerek ABD yönetimi tarafından kara listeye alındı. Ülkedeki şirketlerin özel bir lisans olmadan Huawei’ye parça satması engellenmiş durumda.

Şirketlerin Huawei’ye İlgisi Var

Şirketlerin Huawei’ye İlgisi Var

Huawei CEO’su Ren Zhengfei geçtiğimiz aylarda verdiği bir demeçte 5G alanında ABD’li şirketler ile anlaşma yapabileceklerini söylemişti. Yapılacak anlaşmada tek seferlik ödeme ile şirketin 5G patentlerinin ve tüm kodlarının ABD’li şirketlere verilebileceği ifade edilmişti. O dönem ülkedeki teknoloji şirketlerinin Huawei’den gelen bu talep ile ilgilendiklerine dair bir haber gündeme gelmemişti.

Ancak yapılan son açıklamalar gösteriyor ki ABD’li şirketler Huawei ile dirsek temasına başlamış görünüyor. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili ise bu teklife temkinli yaklaşarak, “Şirketlerin bu ekipmanları alması ve daha sonra tüm bu yazılım ve donanımı kendi başlarına yönetmeleri gerçekçi değil” diye konuşmuştu. Huawei dünyanın önde gelen 5G yatırımcısı olarak biliniyor ve bu potansiyel ABD’li şirketlerin ilgisini çekmeye devam edecek gibi görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum