Yatırım yapmaya başla!

Huawei’i 2020’de Bekleyen 4 Büyük Sorun

2019, Çinli telekomünikasyon devi Huawei için zorlu bir yıl olmuşken 2020’nin firmaya getirecekleri de pek iç açıcı görünmüyor.
Huawei’i 2020’de Bekleyen 4 Büyük Sorun

2019 dünya çapındaki belirsizlikler ve ülkeler arası yaşanan gerilimlerle birlikte zorlu bir yıl olarak kayıtlara geçti. Ekonomilerin yanı sıra şirketleri de etkileyen olaylardan en çok nasiplenenlerden biri ise hiç şüphesiz Huawei oldu.

Bir yandan, kendisini ulusal bir güvenlik riski olmakla suçlayan ve nihayetinde kara listesine alan ABD’den sürekli baskı ile karşı karşıya kaldı. Öte yandan şirket, 5G olarak bilinen yeni nesil mobil internet altyapısının bir parçası olmak için gelirlerini artırmaya ve anlaşmalarını artırmaya devam etti.

2019 için Huawei tahmini satış gelirinin yüzde 18 artışla şirketin ilk tahminlerinden daha düşük olacağını bildirdi. Peki, 2020’ye girerken Huawei’i bekleyen zorluklar neler?

Daha Fazla Pazardan Engellenme Riski

Daha Fazla Pazardan Engellenme RiskiHuawei bir dizi 5G ticari sözleşmesi imzalamış olsa da Çinli devin yeni nesil mobil ağlarına girip girmeyeceğine henüz karar vermeyen bazı önemli pazarlar var.

Avustralya ve Japonya, Huawei’i 5G ağlarından etkili bir şekilde engellemesine rağmen bazı ülkeler hala kararsız. Örneğin Huawei için önemli pazarlar olarak görülen Almanya ve İngiltere henüz bir karar vermedi.

Bu ülkelerden herhangi birinden çıkabilecek yasak fazlasıyla önem taşıyor çünkü diğer ülkelerin kararı izleme ihtimali fazlasıyla yüksek. Başkan Donald Trump‘ın müttefik ülkelere Huawei’i 5G ağlarından yasaklamaları yönünde baskı yaptığı da biliniyor.

Kara Liste

Kara ListeÇinli teknoloji devi, bu yılın başlarında ABD tarafından Varlık Listesi olarak bilinen bir kara listeye alındı. Söz konusu yaptırımla Huawei’in ABD şirketleriyle iş yapması yasaklanmış oldu.

Ağırlıklı olarak Amerikan yazılımlarına ve bileşenlerine güvenen Huawei için bu büyük bir darbe olurken bazı ABD şirketleri, düzenlemelerde bir boşluktan faydalanarak Huawei’e satış yapmaya devam etti. Bloomberg bu ay ABD hükümetinin kuralları sıkılaştırmayı düşündüğünü bildirdi.

Huawei son birkaç yıldır tedarik zincirini çeşitlendirip çip gibi önemli bileşenlerin şirket içi tasarımına odaklansa da Varlık Listesi firmayı akıllı telefonlar gibi önemli bir yerinden vurdu.

Şirket, amiral gemisi Mate 30 akıllı telefonunu Eylül ayında Google’ın Android mobil işletim sisteminin lisanslı bir sürümü olmadan piyasaya sürdü. Bu da yeni telefonu satın alan kullanıcıların önceden yüklenmiş Google uygulamalarına sahip olmadığı anlamına geliyordu.

Huawei’nin akıllı telefon sevkiyatı küresel olarak özellikle de Çin’de büyüme gösterse de ikinci çeyrekte düşüş kaydetti ve üçüncü çeyrekte büyüme olmadı. Google Android, Çin’deki Huawei için o kadar önemli değil ki ABD firmasının Gmail ve arama gibi hizmetleri burada engelli. Ancak Google uygulamalarının çoğuna güvenen kullanıcılara sahip uluslararası pazarlar için çok önemli.

Huawei, 2020’de ABD’nin kara listesinde kalmayı beklediğini belirtirken Başkan Eric Xu, Salı günü yaptığı açıklamada; “2019’un ilk yarısındaki kadar hızlı büyümeyeceğiz. Bizim için zor bir yıl olacak. Hayatta kalmak ilk önceliğimiz olacak.” dedi.

Huawei CFO’sunun Davası

Huawei CFO’sunun DavasıHuawei’in Mali İşler Sorumlusu ve şirket kurucusunun kızı olan Meng Wanzhou, Aralık 2018’de ABD makamlarının emriyle Kanada’da tutuklandı. Huawei CFO’sunun tutuklanması, ABD ile Çin arasındaki gerilimleri yükseltirken cephede bir dizi gelişme yaşandı.

ABD, Meng’in iadesini isterken Meng ABD’nin suçlamalarını reddederek suçsuz olduğunu savunuyor. Duruşmalar ise 2020’ye girerken halen devam ediyor.

Huawei’in İşletim Sistemi

Huawei’in İşletim SistemiAğustos ayında Huawei, HarmonyOS isimli kendi işletim sistemini tanıtmıştı. İşletim sistemini TV’lerden akıllı telefonlara varana kadar çeşitli cihazlarda kullanılabilen bir sistem olarak lanse etmişti.

Huawei’in Başkanı Richard Yu o zaman, şirketin Google’ın yazılımını kullanması kalıcı olarak engellendiğinde Android’den HarmonyOS’a “hemen” geçebileceğini söylemişti. Ancak şu ana kadar şirket, akıllı telefonlarında HarmonyOS kullanmayacağını belirtti. Dolayısıyla yeni cihazlar piyasaya sürülürken tüm gözler Huawei’in HarmonyOS ile yaptıklarına bağlı olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum