Yatırım yapmaya başla!

Huawei’nin Akıllı Telefon Satışları 2020’de ABD Ambargosu Nedeniyle Düşebilir

Tahminler Huawei’nin 2020 yılında ABD yaptırımlarının etkisini daha fazla hissedeceği yönünde.
Huawei’nin Akıllı Telefon Satışları 2020’de ABD Ambargosu Nedeniyle Düşebilir

Akıllı telefon pazarı her geçen gün hızla büyümeye devam ediyor. Samsung, Apple, Huawei, Xiaomi gibi pek çok üretici birbirinden iddialı modeller ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Çinli teknoloji devi Huawei son yıllarda Apple’ı geçerek akıllı telefon pazarında en fazla satış yapan ikinci firma olmayı başarmıştı. Pazarın lideri ise Güney Koreli Samsung olmaya devam ediyor. Bilindiği üzere Huawei geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımlarına maruz kalıyor.

Casusluk suçlamaları ile karşı karşıya kalan Huawei, ABD’li şirketler ile ticaretini sınırlı bir alanda gerçekleştirebiliyor. Huawei’yi akıllı telefon alanında en çok etkileyen yaptırım ise Google’dan geliyor. Şirketin Mate 30 başta olmak üzere yeni çıkan akıllı telefonlarında Google servisleri kullanılamıyor. Play Store, Gmail, YouTube, Haritalar gibi popüler uygulamalar bu telefonlarda yer almıyor.

Play Store’un olmaması ise pek çok Android uygulamasının Huawei telefonlara indirilmesini zorlaştırıyor. Çinli teknoloji devi bu yaptırımlara rağmen geçtiğimiz yıl 240 milyonu aşkın akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Ancak yeni tahminler 2020’de bu rakamın düşeceği yönünde. ABD yaptırımlarının Huawei üzerindeki etkisinin bu yıl daha fazla hissedileceği tahmin ediliyor.

Huawei’de Düşüş Beklentisi

Huawei’de Düşüş Beklentisi

The Information’da yer alan habere göre Huawei, ABD yaptırımlarının etkisini 2020 yılında daha fazla hissedecek. Şirketin yeni telefonlarında Google uygulamalarının yer almayacak olması ise bu durumun baş sebebi olarak gösteriliyor. Tahminlere göre Çinli teknoloji devi bu yıl 190 ila 200 milyon arası akıllı telefon satışı gerçekleştirecek. Bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 20 oranında düşüş yaşanacağını gösteriyor.

Mate 20, P30 gibi amiral gemisi modellerde Google uygulamaları bulunuyor. Bu nedenle telefonların satışında olumsuz bir durum yaşanmadı. Ancak Mate 30 serisinin küresel pazarda yer almakta zorlandığı biliniyor. Bu yıl P40 ve Mate 40 gibi yeni nesil amiral gemileri tanıtılacak. Huawei’nin 26 Mart tarihinde P40 modellerini tanıtması bekleniyor.

Yeni Telefonlar HMS ile Geliyor

Yeni Telefonlar HMS ile Geliyor

Bu telefonlarda Google yerine Huawei Mobil Servisleri sunulacak. Yeni telefonlarda uygulamalar Play Store yerine AppGallery’den indirilecek. Huawei geliştiricilerin ilgisini buraya çekmek için son dönemde her yolu deniyor. Teknoloji devi son olarak kendi mağazası için uygulama geliştirenlere gelirin neredeyse tamamını bırakacağını açıkladı.

Yine de Google uygulamaları dünya genelinde çok yaygın bir kullanıcı kitlesine sahip ve Huawei imzalı telefonlardaki bu eksikliğin satışları olumsuz etkileyeceği belirtiliyor. Şirketin son dönemde satışlarının büyük bölümünü kendi ülkesi olan Çin’de yaptığını söyleyebiliriz. Ülkede Google uygulamaları olmadığı için bu ülkedeki kullanıcılar için herhangi bir eksiklik söz konusu değil.

Şirket ayrıca Android’e alternatif olarak geliştirdiği HarmonyOS işletim sistemini de bir köşede hazır tutuyor. Yeni sistemin kulanım alanının çok geniş olduğunu belirten Huawei yetkilileri, şu an için Android ile devam etmek istediklerini ifade ediyor. Google yaptırımlarının devam etmesi halinde Huawei için 2020 yılının zor geçmesi bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum