Yatırım yapmaya başla!

Huawei Politik Baskılara Rağmen İlk Çeyrek Gelirini Yüzde 39 Artırdı

Çinli teknoloji devi Huawei’in 2019 ilk çeyrek geliri, politik baskılara rağmen yüzde 39 artarak 197.7 milyar yuan seviyesine yükseldi. Detaylar haberimizde;
Huawei Politik Baskılara Rağmen İlk Çeyrek Gelirini Yüzde 39 Artırdı

Çinli teknoloji devi Huawei, politik baskılara rağmen 2019’un ilk çeyreğindeki gelirinin yüzde 39 artarak 197.7 milyar yuan (29.5 milyar dolar) seviyesine yükseldiğini açıkladı. Bugünkü açıklamasında Huawei, ilk çeyrekte 59 milyon akıllı telefon sevkiyatı yaptığını da duyurdu. İlaveten çeyrek dönemde, global taşıyıcılarla 40 adet 5G ticari sözleşmesi imzaladığını ve 70 binden fazla 5G baz istasyonu gönderdiğini belirtti.

Öte yandan, bunun Huawei’in yayınladığı ilk üç aylık bilançosu olması da dikkat çekti ki şirket ya altı aylık ya da yıllık sonuçlarını yayınlıyordu. Şimdi ise Avustralya ve Japonya’daki 5G yasaklarına rağmen hala etkili bir şekilde büyümekte olduğunu göstermek istercesine çeyreklik bilançosunu ortaya serdi. Kaldı ki Mart ayında da Huawei politik rüzgarlara rağmen 2018 gelirinde 100 milyar dolar rekorunu aştığını bildirmişti. Bu durum ABD yaptırımlarının, hatta casusluk iddialarının Çinli firmayı pek de etkilemediğine, hatta belki de Huawei için olumlu etki yaptığına işaret etti.

Zaten Huawei’in kurucusu ve CEO’su olan Ren Zhengfei de geçtiğimiz günlerde verdiği bir demeçte ABD’nin şirketin reklamını yaptığını dile getirmişti.

Huawei 2019  İlk Çeyrek Gelirini Yüzde 39 ArtırdıDetay vermeksizin ABD’nin şiddetten uzak durması gerektiğini aktaran Zhengfei; “Böyle güçlü bir ülkenin bizim gibi küçük bir şirketten korkması için bazı ülkeler; ‘ürünleriniz o kadar iyi ki ABD hükümeti korkuyor. Ürünlerinizi test etmeyeceğiz. Onları doğrudan satın alacağız’ diyor. İşte bu, bazı zengin petrol rezervlerine sahip ülkelerin bizden satın almalarının nedeni. ABD hükümeti bizim için reklam yaparken onlar da ürünlerimizden devasa miktarlarda satın alıyorlar.” ifadeleriyle dikkat çekmişti.

Ren Zhengfei ayrıca önümüzdeki 5 yıl içinde Huawei’in gelirini 2018’deki 100 milyar dolarlık rekordan 250 milyar dolara çıkartacağını aktarmıştı.

Huawei 5 Yıl İçinde Gelirini 250 Milyar Dolara Çıkaracak Bugün açıklanan raporda da Çinli ağ sağlayıcısının, 2019’un büyük ölçekli 5G dağıtım yılı olacağını ve taşıyıcı girişim grubunun benzeri görülmemiş büyüme fırsatları beklediğini söylediği aktarıldı. Ağ altyapısına ve akıllı cihazlara odaklanma ile ilk çeyrek sonuçlarını artırdığını söyleyen Huawei, net karının yüzde 8 arttığını da ekledi. Dünya genelinde Wi-Fi 6 ürünlerini yolladığı bilgisini de verdi.

Tüm bu gelişmeler akıllara 2018 bilançosunun ardından konuşan Huawei Yönetim Kurulu Başkanı Guo Ping’in açıklamalarını da getirdi. Nitekim Ping, ABD hükümetinin kaybeden tavrına sahip olduğunu ve rekabet edemediği için Huawei’i lekelemek istediğini söylemişti. Bununla birlikte ABD’nin eylemlerinin firmayı bir yere kadar etkilediğini ama müşterilerin Huawei ekipmanı kullanıp kullanmayacakları konusunda kendi kararlarını vereceklerini vurgulamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum