Yatırım yapmaya başla!

Huawei ABD Ambargosuna Rağmen 2019’da Gelirlerini Yüzde 18 Artırdı

Çinli Huawei bu yıl ABD yaptırımlarına maruz kaldı ancak buna rağmen gelirlerini artırmayı başardı.
Huawei ABD Ambargosuna Rağmen 2019’da Gelirlerini Yüzde 18 Artırdı

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketi ve akıllı telefon üreticisi Huawei, sektörün pek çok farklı alanında faaliyet gösteriyor. Farklı kullanım amaçlarına yönelik ürünler sunan teknoloji devi, telekomünikasyon alanında yaptığı yaptırımlarla da öncü firmalardan biri konumunda. 2019 yılının sonuna geldi ve Çinli teknoloji hem tanıttığı yeni ürün ve servisleri ile adından söz ettirdi. Bununla beraber ABD tarafından uygulanan yaptırımlar da Huawei’nin en çok gündeme geldiği konuların başında yer alıyor.

ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerilim ve Huawei’ye yönelik casusluk suçlamaları gündemi fazlasıyla meşgul etti. Yaptırımlar akıllı telefon pazarında Huawei’yi doğrudan etkiledi. Bilindiği üzere Çinli akıllı telefon üreticisi Google’ın en büyük müşterilerinden biri konumunda. Yaptırımlar gereki Google, Huawei’nin Android lisansını askıya aldı ve kendi popüler uygulamalarını yeni modeller için kullanıma kapatmak durumunda kaldı.

Buna rağmen şirkete yakın kaynaklardan gelen raporlar işlerin yolunda gittiğini gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde yeni amiral gemisi Mate 30 modellerinin ABD yaptırımlarına rağmen büyük ilgi gördüğü ve yüksek satış rakamlarına ulaştığı ortaya çıkmıştı.

Huawei Gelirlerini Artırdı

Huawei Gelirlerini Artırdı

Teknoloji devinden gelen haberler ABD yaptırımlarına rağmen satışların ve gelirlerin memnun edici olduğunu gösteriyor. Yapılan son açıklama ile yaptırımlara rağmen Huawei’nin 2019’da gelirlerini yüzde 18 oranında artırdığı öğrenildi. Konuyla ilgili açıklama Huawei yöneticisi Eric Xu tarafından geldi. Xu geçtiğimiz yıla nazaran Huawei gelirlerinde yeni bir rekor kırdığını ve 121.72 milyar dolar kazanç elde ettiğini söyledi.

Bunun önemli bir gelişme olduğunu söyleyen Huawei yöneticisi, yine de beklentilerinin altında bir büyüme sergilediklerini ifade etti. Xu 4. çeyrek ile ilgili net açıklamalar yapmadı ancak kaynaklar Huawei’nin son çeyrekte 23.28 milyar dolar kar elde ettiğini işaret ediyor. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.9 artış yaşandığını gösteriyor.

Eric Xu açıklamasında “Dış çevre her zamankinden daha karmaşık hale geliyor. Küresel ekonomi üzerindeki aşağı yönlü baskı yoğunlaşmış durumda. Uzun vadede ABD hükümeti, Huawei’ye karşı baskılara devam edecek” diye konuştu. Huawei’nin 2019 karnesine dair en net tabloyu önümüzdeki günlerde açıklanacak 4. çeyrek verilerinde görme imkanı bulacağız

2020’de HMS’e Ağırlık Verilecek

2020'de HMS'e Ağırlık Verilecek

Şirkete yönelik ABD yasağı önümüzdeki yıl içerisinde devam edecek gibi duruyor. Uygulanan ABD yaptırımları nedeniyle yeni çıkacak olan telefonlarda Google hizmetleri kullanılamıyor. Bu da YouTube, Play Store, Haritalar gibi uygulamaların Huawei’nin yeni telefonlarında yer almasını engelliyor. Şirket dışa bağımlılığını ortadan kaldırmak adına kendi mobil hizmetleri üzerinde çalışıyor. Huawei Mobil hizmetleri adı altında geliştirilen altyapıya 2020 yılında ağırlık verileceği belirtiliyor.

Huawei yöneticisi Eric Xu tarafından paylaşılan yazıda şirket olarak 2020 yılında Huawei Mobil Servis ekosisteminin kurulması için ellerinden geleni yapacakları ifadeleri yer aldı. Teknoloji devinin yöneticisi bunun Çin dışında ürün satmak için zorunlu olduğunu belirtiyor. Şirket geçtiğimiz aylarda Kirin 990 işlemcisinden güç alan Mate 30 modellerini tanıttı ve satışa sundu. Bu telefonlarda bilindiği üzere Google servisleri bulunmuyor.

Android 10 işletim sistemi olmasına rağmen Google uygulamalarından yoksun olan Mate 30 modellerinin işi zorlaşıyor. Şu sıralar Çin’de Huawei Mobile Services 4.0 ve HMS Core hizmetlerinin testleri gerçekleştiriliyor. Google’a olan bağlılığı azaltması hedeflenen yeni hizmetlerin 2020 yılının ilk çeyreğine kadar sunulması bekleniyor. Bu da P40 modellerinin tanıtımı ile aynı tarihe denk geliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum