Yatırım yapmaya başla!

Politik Rüzgarlara Rağmen Huawei 2018 Gelirinde 100 Milyar $ Rekorunu Aştı

Dünyanın dört bir yanındaki politik rüzgarlara rağmen Huawei’in geliri 2018’de yüzde 19.5 artarak ilk kez 100 milyar doları aştı. Detaylar aşağıda;
Politik Rüzgarlara Rağmen Huawei 2018 Gelirinde 100 Milyar $ Rekorunu Aştı

Dünyanın dört bir yanındaki politik rüzgarlara rağmen Huawei’in geliri 2018’de yüzde 19.5 artarak ilk kez 100 milyar doları aştı. Satışlar 721.2 milyar Çin yuanı (107.13 milyar dolar) seviyesine ulaşırken, net kar bir yıl öncesine kıyasla yüzde 25.1 artarak 59.3 milyar yuan oldu. Gelir artışı 2017’deki kıyasla daha hızlıyken net kar artışında daha yavaş bir artış görüldü.

Nihayetinde Huawei’in bilançosu, yoğun politik baskıyla karşı karşıya kalan firma için parlak bir nokta oldu. Çünkü ABD hükümeti, Huawei’in ağ donanımının Çin hükümeti tarafından casusluk için kullanılabileceği iddialarıyla tüm dünyayı Çinli şirkete karşı uyarıyordu ve pek çok ülke, firma iddiaları kesinlikle reddetse de endişeler nedeniyle yasaklar getirmişti.

Öte yandan verilerde, Huawei’in çekirdek ağ taşıyıcı ekipmanı kolu olan taşıyıcı işinin satışlarda 294 milyar yuana ulaştığı belirtildi.

 Huawei 2018 Taşıyıcı İşi 294 Milyar YuanBu rakam 2017’de kaydedilen 297.8 milyar yuanın biraz aşağısında kaldı. Büyümenin asıl sebebi ise gelirin yılık bazda yüzde 45.1 artarak 348.9 milyar yuana ulaştığı tüketici işi oldu. Ve tüketici işi Huawei gelirinde ilk kez en büyük payı aldı. Başkan Donald Trump yönetimi, Huawei’in 5G olarak bilinen yeni nesil mobil ağların piyasaya sürülmesinde yer almasını engellemek için müttefiklere baskı yapmaya çalışırken ve bazı ülkeler ABD’nin çağrısını kabul ederek şirketi yasaklarken gelen sonuçlar dikkat çekti.

Gerçi Almanya gibi bazı ülkeler ABD’nin çağrısına karşı gelmişti ama Avustralya ve Birleşik Krallık gibi diğerleri şirkete karşı temkinli yaklaşımını sürdürüyordu.

Politik Rüzgarlara Rağmen Huawei 2018 Rekor Kazanç Huawei için son baş ağrısı ise Birleşik Krallık’ın dün gelen hamlesi oldu. Buna göre hükümet önderliğindeki yönetim kurulu Huawei’nin yazılım geliştirmeye yaklaşımındaki sorunlar ile ilgili olarak İngiltere’deki operatörler için risk artışı getirdiğini bildirdi. İngiltere’nin raporunda herhangi bir kanıt bulunmasa da şirketin siber güvenliğe öncelik vermediği ve ürünlerinin yalnızca Çin’in değil herkesin yararlanabileceği güvenlik açıkları taşıyabileceği belirtildi.

Huawei ise raporu hemen yanıtlayarak endişeleri anladıklarını ve çok ciddiye aldıklarını vurguladı.

Huawei 2019 Çift Haneli Büyüme Bekliyor Ve sorunları ele almada İngiltere hükümeti ile birlikte çalışmaya devam edeceğini söyledi. Tüm bunların yanında Huawei’nin başkanlarından olan Guo Ping, Cuma günü bir basın açıklamasında şirketin siber güvenliğinin ve kullanıcı gizliliğinin korunmasının şirketin en önemli gündemi olduğunu söyledi.

Ocak ve Şubat aylarına gelirin yıllık bazda yüzde 30 arttığını da belirten Ping, çeşitli rüzgarlara rağmen bu yıl için çift haneli büyüme beklediğini kaydetti. Çift haneli büyüme beklentisinin gerekçesini ise bu yıl taşıyıcılar tarafından yapılan 5G yatırımları, sektörün dijitalleşme fırsatları ve artan tüketici talebi ile açıkladı. “İlerlemek için, dış dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldırmak, yönetimi geliştirmek ve stratejik hedeflerimize doğru ilerleme kaydetmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız.” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum