Yatırım yapmaya başla!

Sektörün Önde Gelen Akıllı Telefon Üreticisi HTC’de Kötü Gidişat Devam Ediyor

Akıllı telefon pazarının tanınan markalarından HTC, son zamanlardaki kötü gidişini 2018 yılında da sürdürdü.
Sektörün Önde Gelen Akıllı Telefon Üreticisi HTC’de Kötü Gidişat Devam Ediyor

Akıllı telefon dünyasında kendisine yer edinmiş en köklü üreticilerden birisi olarak HTC’yi gösterebiliriz. Tayvan merkezli teknoloji devi, birkaç yıl öncesine kadar piyasada yer alan akıllı telefon modelleri ile ortalığı adeta kasıp kavurmuştu. Ancak şirketin son yıllarda belirgin bir düşüş yaşadığı biliniyordu. Apple, Samsung, Huawei gibi dev üreticiler her geçen gün yeni modeller ile güç gösterisi yaparken HTC rakiplerine oranla sessiz kalmış durumda. Şirket geçtiğimiz aylarda 1500 çalışanını işten çıkaracağını açıklayarak bir nevi kötü gidişatın devam ettiğini ilan etmişti.

Bu durum Tayvan’lı telefon üreticisinin satış rakamlarına da fazlasıyla yansıyor. Geçtiğimiz 7 yıl boyunca sürekli düşüş trendinde olan şirket için 2018 yılı da hiç iyi geçmedi. Bu yılın farkın ise yaşanan düşüşün önceki yıllara göre daha belirgin olması. Uzmanların yaptığı açıklamalar, HTC için 2018 yılının son derece kötü geçtiğini ortaya koyuyor.

HTC’nin Gelirleri Çakıldı

HTC’nin Gelirleri Çakıldı

Bloomberg’de görevli analist Tim Culpan, Twitter hesabından yaptığı paylaşım ile HTC’nin yaşadığı çöküntüyü gözler önüne serdi. Açıklanan verilere göre 2018 yılında HTC’nin gelirlerinde bir önceki yıla göre %62 oranında düşüş yaşandığı görülüyor. Aslında şirket son yıllarda bu durumu tersine çevirmek için elinden geleni yapıyor ancak henüz olumlu bir sonuç alabilmiş değil.

HTC geçtiğimiz yılın başında 2 bin kişilik ekibini Google’a transfer etmişti. Şirket buradan kazanç elde etmiş olmasına rağmen, geliştirici ekibini kaybetmesi ile önemli bir darbe yemiş oldu. Yaşanan düşüşe rağmen şirketin yönetim kadrosunda herhangi bir değişiklik yapılmış değil. Normalde bu denli sert düşüşlerde şirketler radikal kararlar alırlar. Ancak HTC’de böyle bir duruma rastlamak mümkün değil.

HTC bu yıl da yönetim kadrosunda herhangi bir değişiklik planlamıyor. Şirket yetkilileri ise 2019 yılına dair umutlarını koruyor. Tayvanlı teknoloji şirketinin akıllı telefon üretiminden farklı alanlarda yatırımlar yaptığı biliniyor. Bu projeler arasında 5G ağına yönelik ürünler ve Exodus akıllı telefon denemeleri yer alıyor. Ancak bu projeler şirketi eski günlerine döndürür mü bunu zaman gösterecektir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum