Yatırım yapmaya başla!

İsim Hakkını Satışa Çıkaran HTC’nin Gelirleri Dibe Vurdu

Geçmiş yılların popüler akıllı telefon üreticisi HTC, satışları ve elde ettiği gelirler ile adeta dibe vurdu.
İsim Hakkını Satışa Çıkaran HTC’nin Gelirleri Dibe Vurdu

Akıllı telefonların hayatımıza girdiği ilk yıllarda en popüler markalardan birisi HTC olmaktaydı. Ancak şirket gelişen teknolojiye yeterince ayak uyduramadı ve Apple, Samsung, Huawei gibi devlerle etkin bir şekilde rekabet edemedi. Bu durum beraberinde elde edilen gelirlerde belirgin bir şekilde düşüş yaşanmasına neden oldu.

Şirket kötü gidişin ardından geçtiğimiz günlerde marka isminin haklarını satışa çıkarma kararı almıştı. Hatta şirkete yakın kaynaklara göre Hint kökenli bazı teknoloji şirketleri ile görüşmeler yürütüldüğü gündeme gelmişti. Gelen son raporlar şirketin gelir itibariyle adeta dibe vurduğunu gözler önüne seriyor.

HTC Dip Noktasına Geldi

HTC Dip Noktasına Geldi

HTC bilindiği üzere son yıllarda yeni bir akıllı telefon modeli tanıtmadı. Yeni model piyasaya sürmeyen HTC, her geçen gün gelir kaybı yaşıyor. Yaşanan gelir kaybı son dönemde artık şirketi dip noktasına doğru sürüklemiş durumda. Açıklanan rakamlara göre HTC’nin Şubat ayı içerisinde elde ettiği gelir sadece 20 milyon dolar seviyesinde.

Bu rakamlara bakıldığında şirketin yıl bazında yüzde 76 oranında düşüş yaşadığı görülürken, Ocak ayında bu rakamın 32 milyon dolar olduğu açıklanmıştı. Ancak şirket buna rağmen geleceğe dair bazı projeler ile eski günlerine geri dönmeyi planlıyor. Bu planlar arasında amiral gemisi ve orta seviye akıllı telefon modellerini piyasaya sürmek yer alıyor.

Tabi oldukça yüksek rekabetin yaşandığı akıllı telefon piyasasında HTC’ye geri dönüşler ne seviyede olur merak konusu. Şirket bir dönem akıllı telefon pazarının ikinci büyük devi haline gelmişti. Ancak son yıllarda süregelen gelir tablosundaki aşağı yönlü eğilim devam ederse, tek haneli gelirlerin gündeme gelmesine neden olabilir. Kötü gidişatın hızla devam ettiği şu günlerde şirket durumu değiştirmek için bir şey yapmazsa, piyasadan tamamen silinmesi söz konusu olabilir. Geçtiğimiz günlerde şirketin marka adını satışa çıkarmış olması bunun için bir ön adım olarak değerlendiriliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum