Yatırım yapmaya başla!

1500 Çalışanını İşten Çıkaracağını Açıklayan HTC’de Durum Kötüye Gidiyor!

Tayvan merkezli teknoloji devi HTC, toplam çalışan sayısının yaklaşık 5’te 1’ine tekabül eden 1500 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu. Detaylar haberimizde;
1500 Çalışanını İşten Çıkaracağını Açıklayan HTC’de Durum Kötüye Gidiyor!

2011 yılında dünyadaki akıllı telefonların 10’da 1’ini tedarik eden ve sahip olduğu payla en güçlü üreticiler arasında gösterilen HTC için işler giderek kötüleşiyor. Öyle ki Tayvanlı teknoloji şirketi, içinde olduğu durumdan kurtulabilmek için 1500 çalışanının işine son verme kararı aldığını duyurdu.

Söz konusu açıklamada; HTC’nin işten çıkarmayı kendi ülkesindeki imalat çalışanlarından yapacağı ve bu karardan dolayı üzgün olduğu belirtildi. İlaveten; HTC’nin Mart ayında kendi sitesindeki verilere göre 7.322 çalışanının bulunduğu ve 1500 kişinin toplam çalışan sayısının yaklaşık % 25’ine tekabül ettiğine dikkat çekildi.

Şirket kaynaklarının yeniden düzenlenebilmesi için yapılan işten çıkarma sonrasında personele her türlü desteğin sağlanacağı bilgisi de verildi.

HTC 1500 Çalışanını İşten Çıkartacağını AçıkladıAncak bu açıklamalar, ne işten çıkarılan çalışanları ne de yatırımcıları tatmin etmedi. Öte yandan; kararın HTC’nin bir kez daha beklentileri karşılayamayan ilk çeyrek sonuçlarının ardından gelmesi olayı daha da endişe verici kıldı. Sonuçta; HTC 2018 yılının Ocak – Mart döneminde gelirin bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla % 40 oranında düştüğünü belirtmişti.

Bunun yanında; ilk çeyrekteki zarar yine bir önceki yılın aynı dönemine göre artarak 170 milyon dolar olmuştu.

HTC İlk Çeyrek Geliri Geçen Yıla Kıyasla % 40 Düştüİşin özü HTC’nin küçülmeye gitmesi kaçınılmazdı. Zaten firma da açıklamasında bu gerçeğin üzerini çizerek; “Bugün HTC tarafından açıklanan üretim işgücünün azaltılması, kuruluş genelinde kaynakların yeniden düzenlenmesi konusunda belirleyici bir adımdır ve daha esnek operasyon yönetimine olanak sağlayacaktır.” ifadesini kullandı. İlaveten, planın Eylül ayı sonuna kadar tamamlanacağı bildirildi.

Sonuçta; şirketin ne kadar zor durumda olduğu HTC’nin sitesindeki verilerden de açıkça görülebiliyordu.

HTC Apple Samsung Gibi rakipleri Karşısında Zor Günler Geçiriyor Çünkü HTC’nin sitesinde Mayıs ayındaki gelirin bir önceki yıla kıyasla % 46.03 oranında düştüğü, Nisan ayındaki gelirin de % 55.47 oranında azaldığı kaydedilmişti.

Aslında Apple ve Samsung gibi iki önemli küresel gücün sektörü domine ettiği şu günlerde, HTC’nin diğerleri gibi kan kaybetmesi şaşırtıcı değil. Şirket dev rakipleriyle mücadele edebilmek için birçok hamle yapsa da görüldüğü üzere bunda pek başarılı olamıyor.

Kaldı ki HTC’nin 2000 kişilik Pixel ekibini 1.1 milyar dolar karşılığında Google’a satması bile Tayvanlı şirketi zarar açıklamaktan kurtaramadı. İşten çıkarma haberlerinin ardından HTC hisselerinin Tayvan’da % 6.7 seviyesinde gerilemesi de bir zamanların önde gelen üreticisi hakkında negatif yorumlar yapılmasına yol açtı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum