Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

HSBC Yılın İlk Yarısında Net Karını İkiye Katladı

Yatırım bankası HSBC, Haziran ayında sona eren yılın ilk yarısında karında büyük artış gördü. Ayrıntılar geliyor...
HSBC Yılın İlk Yarısında Net Karını İkiye Katladı
YAYINLANMA ZAMANI

İngiltere merkezli yatırım bankası HSBC, yılın ilk yarısına ilişkin sonuçlarını bildirdi. Bankanın Haziran ayında sona eren altı ayda net karı, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla iki kattan fazla artış ile 18.1 milyar dolara ulaştı.

HSBC’nin vergi öncesi karı, 2022′nin ilk yarısındaki 8,78 milyar dolardan yıllık yüzde 147 artışla 21,7 milyar dolara yükseldi. Güçlü sonuçların ışığında, HSBC’nin yönetim kurulu hisse başına 0,10 dolarlık ikinci bir ara temettüyü onayladı ve 2 milyar dolara varan bir hisse geri alımını duyurdu.

Mart ayında, varlıklara göre Avrupa’nın en büyük bankası olan HSBC’nin İngiltere kolu, Silicon Valley Bank’ın ülkedeki operasyonlarını aldı . SVB UK’nin ana şirketinin varlık ve yükümlülüklerini hariç tutan bir anlaşmada 1,21 dolar karşılığında satılmıştı.

Gelir, ilk yarıda yıllık bazda yüzde 50 artarak 36.9 milyar dolara ulaştı. İlk yarı için net faiz geliri yıllık yüzde 36 artışla 18.3 milyar dolar olurken, net faiz marjı 46 baz puan artışla yüzde 1.70’e yükseldi.

HSBC CEO’su Noel Quinn, “Portföyümüzü yeniden konumlandırmak, geniş tabanlı kar üretimi oluşturmak, güçlü maliyet disiplinini sürdürmek ve sürdürülebilir bir temettü sunmak dahil olmak üzere HSBC’yi dönüştürmek için yapılan çalışmaların sonucunda, güçlü bir büyüme platformu oluşturduk”” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

İkinci Çeyrek Sonuçları Güçlü

HSBC, ikinci çeyrek sonuçlarında da analistlerin beklentisini aşarak vergi öncesi yüzde 89 artış bildirdi. Haziran’da sona eren çeyreğe ilişkin vergi öncesi kar, 7.96 milyar dolar tahminini aşarak 8.77 milyar dolar oldu.

Net kar, analistlerin banka tarafından derlenen tahminlerinde beklenen 6.35 milyar dolar aşarak 6.64 milyar dolar oldu ve yıllık bazda yüzde 27 arttı.

İkinci çeyrek için toplam gelir, yıllık bazda 38 arttı ve 16.71 milyar dolar olarak gerçekleşti. HSBC’nin Hong Kong’da işlem gören hisseleri duyurunun ardından yüzde 0.23 yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.