Yatırım yapmaya başla!

HSBC’nin Vergi Öncesi Kârı, Üçüncü Çeyrekte Yüzde 18 Düştü

Avrupalı bankacılık devi HSBC, üçüncü çeyrekteki vergi öncesi kârının bir yıl öncesine kıyasla yüzde 18 düştüğünü açıkladı. İşte detaylar;
HSBC’nin Vergi Öncesi Kârı, Üçüncü Çeyrekte Yüzde 18 Düştü

Varlıkları bakımından Avrupa’nın en büyük bankası olan HSBC, Asya operasyonlarındaki gücüne rağmen üçüncü çeyrekteki vergi öncesi kârının geçen yılın aynı dönemine göre düştüğünü açıkladı.

Buna göre HSBC’nin vergi öncesi kârı, Eylül ayında sona eren üç aylık dönemde yüzde 18 oranında gerileyerek 4.8 milyar dolara düştüğünü belirtti. Düzeltilmiş vergi öncesi kârı ise yüzde 12 düşerek 5.3 milyar dolara geriledi.

Analistler, HSBC’nin çeyrek dönemdeki vergi öncesi kârının çeyrek dönem için yüzde 11 düşerek 5.3 milyar dolar olmasını bekliyorlardı.

HSBC Vergi Öncesi Kârı, Üçüncü Çeyrekte Yüzde 18 DüştüHSBC’nin çeyrek için elde ettiği gelir de yıllık yüzde 3’lük kayıpla, 13.36 milyar dolar olarak gerçekleşti. Grubunun geçici CEO’su olan Noel Quinn, bankanın işlerinin bölümlerinin özellikle Asya’dakilerin, üçüncü çeyrekte zorlu bir ortamda gayet iyi gittiğini dile getirdi. Banka, Asya’da vergi öncesi kârının Hong Kong’da esnek bir performans kaydederek geçen yıla göre yüzde 4 oranında yükseldiğini bildirdi.

Ancak Avrupa kıtasındaki ticari faaliyetler dahil diğer kısımlarda HSBC’nin performansının “kabul edilemez” olduğunu da ekledi.

HSBC Geçici CEO 3Ç19 Açıklaması CEO John Flint’in sürpriz ayrılığının ardından görevi devralan Quinn, 3Ç19 bilançosuna ilişkin şöyle konuştu: “Gelir artışı için daha yumuşak görünüm göz önüne alındığında, önceki planlarımız artık bu işletmelerin performansını iyileştirmek için yeterli değil. Bu nedenle, onları yeniden şekillendirme ve sermayeyi daha yüksek büyüme ve geri dönüş fırsatlarına taşıma planlarını hızlandırıyoruz.”

Hong Kong’da listelenen HSBC hisseleri kazanç açıklamasının ardından hafifçe gerileme kaydetti. Borç verme kârlılığının bir ölçütü olan net faiz marjı, Eylül 2018’deki yüzde 1.67’den düşerek yüzde 1.59 olarak gerçekleşti.

Hisse başına kazanç, bir yıl önceki 57 sent seviyesinden pek değişim göstermeyerek 56 sent olarak gerçekleşti. Bankanın Londra merkezli olmasına rağmen, kârının çoğunu Asya’dan, özellikle de Hong Kong’dan kazandığı bilgisi de hatırlatıldı. Öyle ki bu yılın ilk yarısında Hong Kong, bankanın vergi öncesi kârının yüzde 51.7’sini oluşturuyordu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum