Yatırım yapmaya başla!

HSBC Üçüncü Çeyrek Sonuçlarıyla Yükselse de Yatırımcılara “Dikkatli Olun” Uyarısı Yapıldı

Avrupa’nın en büyük bankası HSBC’nin hisseleri üçüncü çeyrek sonuçlarının ardından yükselişe geçti. Ayrıntılar haberimizde;
HSBC Üçüncü Çeyrek Sonuçlarıyla Yükselse de Yatırımcılara “Dikkatli Olun” Uyarısı Yapıldı

HSBC, bugün açıkladığı üçüncü çeyrek sonuçlarında vergi öncesi karının bir yıl öncesine kıyasla yüzde 28 artarak 5.922 milyar dolara yükseldiğini bildirdi. Bankanın Temmuz – Eylül dönemindeki gelirleri de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6.32 artarak 13.798 milyar dolar oldu.

Ancak bu iyileştirmelere rağmen bankanın rapor edilen vergi öncesi karı ve geliri, Refinitiv tarafından derlenen analist tahminlerini çok az da olsa kaçırdı. Analistlerin izlediği diğer önemli finansal metriklerden vergi öncesi düzeltilmiş karın da üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artarak 6.193 milyar dolar olduğu kaydedildi.

HSBC net faiz marjını 30 Eylül itibariyle yüzde 1.67 olarak kaydettiğini, rakamın bir önceki yılın yüzde 1.63 seviyesinden yüksek olduğunu bildirdi.

HSBC Üçüncü Çeyrek Sonuçlarıyla Yükseldi İşletme giderlerinin ise geçen yılın aynı dönemindeki 8.546 milyar dolarlık rakamın aşağısına düşerek 7.966 milyar dolar olduğu belirtildi. HSBC CEO’su John Flint, bankanın çeyrek sonuçlarına ilişkin açıklamasında; “bunlar HSBC’nin gelir potansiyelini gösteren cesaret verici sonuçlar” dedi.

Öte yandan, HSBC’nin üçüncü çeyrek sonuçlarının ardından şirketin Hong Kong’da listelenen hisseleri, öğle arasından sonra yüzde 5 yükseldi.

HSBC Hisseleri  Üçüncü Çeyrek Sonuçlarıyla Yükseldi Bu noktada bankanın hem Hong Kong hem de Londra’daki hisselerinin, küresel büyüme beklentilerinin ticaretle ilgili belirsizlikler yüzünden tehdit edilmesi nedeniyle yıl başından bu yana yüzde 20’den fazla düşüş gösterdiği hatırlatıldı. Analistlerin de HSBC’nin üçüncü çeyrek gelirlerinde bir iyileşme öngördüğü ancak yatırımcıların önümüzdeki aylarda bankanın beklentileri konusundaki rehberliğine daha fazla önem vermeleri gerektiği yönünde uyarı yaptıkları bilgilerine de yer verildi.

Haitong International Securities’in baş yatırım stratejisi direktörü Kevin Leung da; “HSBC için ileriye yönelik risklerin olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

HSBC Hakkında Analistler Uyarı Yaptı Ayrıca Leung HSBC’nin notunun ve hisselerinin düştüğüne dikkat çekti. Merkezi Londra’da bulunan bankanın gelirlerinin çoğunun Asya’dan geldiği belirtilirken analistlerin Çin’deki ekonomik aktivitelerinin yavaşlamasının bankanın Hong Kong’daki kilit işine baskı yapacağını söyledikleri aktarıldı.

Ayriyeten son küresel satış dalgasının negatif bir görünüm olduğu ve bunun bankanın ticaret işini zora sokacağı kaydedildi. JP Morgan’ın HSBC’nin derecesini düşüren şirketlerden biri olduğu, şirketten James Sullivan’ın bankayla ilgili şu yorumu yaptığı görüldü: “HSBC’nin kayda değer bir ticari finansman işi var dolayısıyla hakkında konuştuğumuz ticaret gerilimleri risk faktörleri olacak.”

Kaldı ki bu risklerin HSBC kazançlarındaki iyileşme beklentilerinden ilgiyi çalacağının üzeri çizildi. Tüm bunların yanında Partners Financial Holdings’in başkanı Ronald Wan HSBC ile ilgili, bugün birçok yatırımcının hisse senedi performansını yakından izleyeceğini düşündüğünü çünkü bugünün şirketin piyasa değerinde ve hisselerinde başka bir düşüşü temsil edebileceğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum