Yatırım yapmaya başla!

HSBC, CEO’sunun Ayrılışının Ardından İşçi Çıkarmayı Planlıyor

Varlıkları bakımından Avrupa’nın en büyük bankası olan HSBC, CEO’sunun sürpriz ayrılığının ardından binlerce kişiyi işten çıkarmayı planlıyor. Detaylar aşağıda;
HSBC, CEO’sunun Ayrılışının Ardından İşçi Çıkarmayı Planlıyor

Varlıkları bakımından Avrupa’nın en büyük bankası olan HSBC, CEO’su John Flint’in sürpriz ayrılığının ardından binlerce kişiyi işten çıkarmayı planlıyor. The Wall Street Journal’ın haberine göre HSBC CFO’su Ewen Stevenson, iş kesintilerinin kıdemli rollere yönelik olacağını ve bankanın ücret maliyetlerini yüzde 4’e kadar azaltmasının beklendiğini söyledi.

Bugün, John Flint’in 18 ay sonra görevinden ayrılacağı yönündeki HSBC duyurusunun üzerine WSJ, bankanın 237,685 çalışanının yüzde 2’sine kadarının işlerini kaybedebileceğini söyledi.

HSBC CEO İstifaBir açıklamada HSBC Başkanı Mark Tucker, Flint’in ayrılığıyla ilişkin şöyle konuştu: “Bankanın faaliyet gösterdiği giderek karmaşık ve zorlu küresel ortamda Kurul, karşılaştığımız zorlukları karşılamak ve önümüzdeki çok önemli fırsatları yakalamak için bir değişikliğin gerekli olduğuna inanıyor.” Reuters da konuya aşina kişilere atıfta bulunarak, HSBC’nin stratejisini yürütme hızı ve sonuçları hususunda Flint ve Tucker arasındaki görüş ayrılıklarından bahsetti.

Bu farklılıkların Flint’in maliyetleri düşürme konusundaki daha yumuşak yaklaşımından ve kar artışını desteklemek için üst düzey yöneticilere yönelik gelir hedefleri belirlemesinden kaynaklandığı söylendi.

Flint Mark Tucker Ayrılık Ancak Mark Tucker, bugün yatırımcılar ve analistlerle yaptığı görüşmede stratejide anlaşmazlık olmadığı söylemini yineledi. Stevenson ise yaptığı görüşmede, bankanın ABD işindeki revizyonun yolunda olmadığını kaydetti. Bankanın zorlu çevre koşullarında 2020 yılına kadar maddi özkaynak kârlılığının yüzde 6 hedefine ulaşmasının beklenmeyeceğini de sözlerine ekledi. Flint’in geçici halefi olarak Noel Quinn’in atandığı anlatılırken Tucker, bankanın yeni CEO atamak için sabit bir zaman çizelgesi belirlemediğini söyledi. Bankanın hem iç hem de dış adayları göz önünde bulunduracağını da belirtti.

Son bilançosunu Flint’in ayrılık haberiyle birlikte veren HSBC, vergi öncesi kârın 2019 yılının ilk altı ayında yıllık bazda yüzde 15.8 artarak 12.4 milyar dolara yükseldiğini söyledi.

HSBC, Vergi Öncesi Kârın İlk 6 Ay ArttıAynı dönem için gelirin de 29.3 milyar dolar olan önceki yıla göre yüzde 7.6 daha yüksek olduğu bildirildi. Hisse başına kazanç, bir önceki yıla göre artarak 0.42 dolar, net faiz marjı da Haziran 2018’deki yüzde 1.66’dan düşerek yüzde 1.61 oldu. HSBC, bazı analistlerin beklentilerine meydan okuyarak 1 milyar dolarlık hisse alımını açıkladı.

Finansal hizmetler şirketi Partners Financials Holdings’den Ronald Wan, HSBC’nin son sonuçlarının gerçekten iyi olduğunu ancak yatırımcıların hisse senedi almadan önce tedbirli olması gerektiğini dile getirdi. “Bu yılın ikinci yarısında bankanın kurum kazançları üzerinde bir etki yaratacak Hong Kong’da ve Brexit’le birlikte İngiltere’de ne olacağını iyi izlememiz gerekiyor” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum