Yatırım yapmaya başla!

HSBC’ye Alıcı Çıkmadı!

HSBC’ye Alıcı Çıkmadı!

Türkiye’de HSBC’ye alıcı çıkmadı. Avrupa’nın en büyük bankalarından biri olan HSBC bir süre önce yaşadığı sıkıntılı günler sebebiyle Türkiye’deki birimlerini satma kararı almıştı. Ancak beklenilen olmadı ve ilk turda bankaya alıcı çıkmadı.

Bankanın satışıyla ilgili gelen bilgilere göre, ilk tur görüşmelerinde potansiyel alıcıların masadan kalktığı bildirildi. Alıcılar arasında Bahreyn merkezli Arab Banking Corporation (ABC), Katar merkezli Qatar National Bank (QNB) ve ING Bank yer alıyordu.

Diğer 3 banka da bağlayıcı olmayan teklifler vermişti. HSBC tarafından net bir açıklama yapılmasa da gelen bir haberde bu bankalardan ilk adımı atanların Denizbank ve Odeabank olduğu biliniyor.

Aktif büyüklüğü bakımından Türkiye’nin en büyük 13. bankası olan HSBC CEO’su Stuart Gulliver; “Dünyanın değiştiğinin ve bizim de onunla beraber değişmemiz gerektiğinin farkındayız. Kararlarımızın gelecek için beklenen büyüme fırsatlarını yakalamamıza ve hissedarlarımıza daha fazla değer kazandırmamıza yardımcı olacağına inanıyorum,” dedi.

Moody’s Investors Service ise Gulliver’in satın alıcı arayışında bulunma girişimleri üzerine HSBC Holdings Plc.’nin Türkiye biriminin kredi notunu çöp seviyesine düşürdü.

Moody’s HSBC Bank Aş.’nin uzun vadeli yerel ve yabancı para birimi mevduat notunu Ba1’e indirdi. Moody’s aldığı bu kararla ilgili olarak bankaya satış sürecinde ana şirketten gelen desteğin azalabileceğini de belirtti.

HSBC CEO’su Stuart Gulliver’in sunduğu yeniden yapılanma planında bankanın Türkiye ve Brezilya operasyonlarının satılacağını açıklanmıştı. Yeterince kar sağlanmadığı gerekçesiyle bu pazarlardan çıkmak isteyen bankanın, Türk Bankacılık Birliği verilerine göre yılın ilk çeyreğinde 32 milyon zarar verdiği biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum