Yatırım yapmaya başla!

Avrupa’nın En Büyük Bankası HSBC’nin 2018 Sonuçları Beklentileri Kaçırdı

Londra merkezli HSBC, Salı günü tam yıl kazanç sonuçlarını açıkladı. Avrupa’nın en büyük bankasının beklentileri kaçırması dikkat çekti. Detaylar şöyle;
Avrupa’nın En Büyük Bankası HSBC’nin 2018 Sonuçları Beklentileri Kaçırdı

Avrupa’nın en büyük bankası olan HSBC Salı günü, küresel piyasalar keskin bir satış dalgasını deneyimlediği ve faaliyetlerin azaldığı zorlu dördüncü çeyrek döneminin ardından mali raporunu yayınladı. Bankanın pek çok cephede beklentileri kaçırdığı sonuçlarına göre 2018 yılının tamamı için vergi öncesi kar 19.89 milyar dolar oldu ki bu rakam önceki yıla kıyasla yüzde 15.9 daha yüksekti.

Geçen yıl rapor edilen gelir ise 53.78 milyar dolar seviyesinde gerçekleşerek 2017’nin yüzde 4.5 yükseğine çıktı. Net kar ise 20182de bir önceki yıla göre yüzde 30 artarak 12.6 milyar dolara ulaştı. Refinitiv’in derlediği tahminlere göre Londra merkezli bankanın 2018 için vergi öncesi karında yüzde 23.8’lik sıçrama yapıp 21.26 milyar dolara ulaşması bekleniyordu.

Yine Refinitiv tahminlerine göre 2018 için gelirin yüzde 6.28 seviyesinde yükselerek 54.674 milyar dolar olacağı öngörülmüştü.

HSBC 2018 Geliri Beklentileri Kaçırdı Öte yandan HSBC, bilançosunda hisse başına 0.51 dolarlık tam yıl kar payı ödeyeceğini açıklasa da bazı analistlerin umduğu gibi yeni bir hisse geri alım planı duyurmadı. Bankanın Hong Kong’da listelenen hisseleri öğleden sonra yüzde 2 oranında düşüş gösterdi. Analistlerin ve yatırımcıların izlediği diğer finansal ölçümler arasında bir önceki yıla göre 0.48 dolar yükselen 0.63 dolarlık 2018 için hisse başına kazanç vardı.

Bununla birlikte beklentileri kaçıran bilançoya rağmen HSBC CFO’su Ewen Stevenson, son sonuçlardan çok memnun olduğunu dile getirdi.

 HSBC CFO Sonuçlardan CFO’su Ewen Stevenson Sonuçlardan Memnun Ewen Stevenson ayrıca 2018’in sonundaki zorlu iş ortamının önceki üç aya göre dördüncü çeyrek gelirinin düşmesine yol açtığını da ekledi. Geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreğinde küresel pazarlardaki ani düşüşe işaret eden Stevenson, bunun birçok bankacılık grubunda ticari gelir kaybına neden olduğunu söyledi. “Kasım ve Aralık aylarında olumsuz pazarlar tarafından çok etkilendik, bu da gelirin üçüncü çeyreğe göre yaklaşık bir milyar dolar azalmasına yol açtı” diyen CFO, Brexit meselesine de değindi.

İşletmenin genel görünümü hakkında HSBC’nin İngiltere’nin AB’den ayrılma planındaki sonuç ne olursa olsun şirketin buna çok iyi hazırlanmış olduğunu dile getirdi.

 HSBC CFO Sonuçlardan CFO’su Ewen Stevenson Brexit Hazırlıklıyız İlaveten, bankanın daha önce Londra’dan yeni işe alınanlar ve transferler de dahil 1000 civarında çalışanı Fransa’ya taşımaktan bahsettiğini hatırlatan CFO, Brexit’i çevreleyen koşulları değerlendirmeye devam edeceklerini aktardı.

Öte yandan, gelirinin büyük bölümünü Asya’dan özellikle de Çin’den alan bankanın, ABD-Çin ticaret gerilimlerinin bir sonucu olarak işinde herhangi bir dramatik yavaşlama görmediğini de bildirdi. Buna rağmen bazı yatırımcıların HSBC’nin karşılaştığı sıkıntılar konusunda endişeli olması dikkat çekti. Hong Kong merkezli finansal hizmetler şirketi Everbright Sun Hung Kai, bankanın kazanç raporu açıklanmadan önce HSBC hisseleri almak için acele etmediğini söylemişti.

Varlık yönetimi stratejisti Kenny Wen, bugün verdiği demeçte; “temettü getirisi cazip olmasına rağmen piyasada pek çok dalgalanma var” diyerek Brexit’e, yavaşlayan küresel büyümeye ve ABD-Çin ticaret savaşına işaret etti. Ve endişelerini şöyle anlattı: “Gelir ve karın yüksek bir kısmı Hong Kong’la Çin’den geliyor. Yani eğer küresel büyüme ya da Çin büyümesi yavaşlarsa, bu hem kazanç büyümesine hem de piyasa duyarlılığına zarar verecektir. Pekin ile Washington arasındaki ticaret savaşını da unutmayalım.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum